Vítejte na stránkách chatu klokánka
disney stranky

Čas od času musí každý z nás navštívit lékaře a podstoupit vyšetření. Často přesně nevíme, co jaké vyšetření obnáší, a tak se někdy zbytečně bojíme případné bolesti. Proto jsem se pokusila stručně popsat základní vyšetřovací metody a přístroje v medicíně

Kaše, zdroj: www.clipart.comBaryová kaše

Používá se pro vyšetření trávicího traktu. Po požití této kaše se dělají RTG snímky. Protože Baryum zachycuje RTG záření, na snímkách se ukáží jasné obrysy trávicího traktu. Baryová kaše je v podobě různě husté bílé tekutiny, která je ochucená, aby se dala sníst.

 

Biopsie

Většinou se provádí v rámci endoskopie, kdy se z živé části tkáně odejme vzorek k mikroskopickému vyšetření, které má zjistit nejrůznější abnormality buněk. Cílem je stanovení nebo vyvrácení diagnózy nebo stanovení stadia onemocnění. Někdy se provádí v celkové narkóze, někdy jen za aplikace uklidňujících léků – v tomto případě může být biopsie nepříjemná, ale trvá jen chvíli.

 

Endoskopie

Metoda umožňující prohlížení tělesných dutin nebo dutých orgánů pomocí speciálního tenkého ohebného přístroje s optikou – endoskopu. Pomocí endoskopie lze provést také miniinvazivní chirurgický zákrok, který je mnohem šetrnější než klasický chirurgický zákrok.

Existuje mnoho druhů, např.:

Laryngoskopie – vyšetření hrtanu, dutiny ústní a přilehlých partií, endoskop se zavádí ústy

Bronchoskopie – vyšetření průdušek, endoskop se zavádí ústy

Gastroskopie – vyšetření jícnu, žaludku a dvanáctníku, endoskop se zavádí ústy

Koloskopie – vyšetření tlustého střeva, endoskop se zavádí konečníkem

Laparoskopie – vyšetření břišní dutiny, endoskop se zavádí pomocí 1 až 3 malými řezy na břiše

Vaginoskopie, kolposkopie – vyšetření porodních cest, optika se zavádí pochvou

Hysteroskopie – vyšetření dutiny děložní, optika se zavádí pochvou

Artroskopie – vyšetření kloubů, malým řezem, např. na koleně se zavede endoskop dovnitř

Endoskopie zaváděná ústy nebo konečníkem se většinou provádí za medikace uklidňujícími léky a bývá bohužel nepříjemná. Ostatní endoskopie se provádí většinou v celkové narkóze (pacient celý zákrok tedy prospí), nebo v lokální narkóze, která se navozuje vpichem narkotické látky do páteře. Aplikace do páteře nemusí být vždy příjemná, ale poté již nic necítíte.

 

EKG, zdroj: www.clipart.comElektrokardiografie = EKG

Základní vyšetřovací metoda v kardiologii. Na hruď se připevní elektrody, které snímají elektrickou aktivitu srdce. Toto vyšetření slouží k rozpoznání většiny změn provázející onemocnění srdce. EKG vyšetření je zcela bezbolestné.

 

EEG, zdroj: www.clipart.comElektroencefalografie = EEG

Vyšetřovací metoda v neurologii. Na hlavu se přiloží příslušný počet elektrod, které snímají bioelektrickou aktivitu mozku. Bioelektrická aktivita má jiné hodnoty pro stav bdění i pro spánek různé hloubky a mění se při poškození mozku z různých příčin, např. při zánětu, nádoru, úrazu, intoxikaci, nedostatečném prokrvení, epilepsii atd. EEG vyšetření je rovněž zcela bezbolestné.

 

Stetoskop, zdroj: www.clipart.comFonendoskop = Stetoskop

Skládá se z ohebné hadičky, dvou olivek do uší a zařízení pro zachycování zvuku – to má obvykle na jedné straně pružnou membránu a druhá má podobu zvonečku. Zvoneček zachycuje nízké tóny. Membrána tóny s vysokou frekvencí. Fonendoskop zlepšuje možnost poslechu zvuků vznikající při činnosti některých orgánů, napomáhá např. odhalit neobvyklé zvuky při dýchání nebo při činnosti srdce. Fonendoskop každý moc dobře známe, je to ten přístroj, který nám lékař přikládá na hruď a na záda, aby si poslechnul naše srdce a plíce. Fonendoskop se používá i při klasickém měření krevního tlaku nebo také při poslechu plodu v těhotenství.

 

MRI, zdroj: www.clipart.comMagnetická rezonance = Magnetic Resonance Image = MRI

Pacient si lehne na lůžko, které je vsunuto do zařízení, které vytváří silné magnetické pole. Tělem procházejí elektromagnetické vlny, při tom vznikají signály, které detekuje počítač a zpracovává obraz požadovaných řezů těla. MRI se využívá k vyšetření např. srdce a mozku a odhaluje nádory, různé odchylné struktury tkání, krvácení apod. MRI je jednou z nejdokonalejší vyšetřovacích metod v zobrazování vnitřních orgánů v současnosti. Vyšetření magnetickou rezonancí nijak nebolí.

 

Oftalmoskop, zdroj: www.clipart.comOftalmoskop

Lze jím osvětlit vnitřek oka a současně jej pozorovat. Nejčastěji je tak zkoumána sítnice, na které mohou být rozpoznány příznaky chorob i vzdálenějších orgánů. Vyšetření je bezbolestné.

 

CT, zdroj: www.clipart.comPočítačová tomografie = Computed Tomography = CT

Pacient leží na lůžku, kolem kterého se otáčí přístroj, který vysílá salvy RTG záření. Stupeň jeho zachycení po průchodu tělem je počítačem převeden na velmi přesný obraz, který ukazuje mnohem více podrobností než běžný RTG snímek a umožňuje i pohled z více směrů.

Používá se ke stanovení diagnózy při onemocnění různých orgánu jako např. mozek, srdce, břicho. CT vyšetření je bezbolestné, pouze někdy se může do žíly aplikovat injekce s kontrastní látkou, která umožní lepší zobrazení požadovaných orgánů.

 

Positronová emisní tomografie = PET

Zachycuje a zpracovává slabé záření injekčně podaných radioaktivních látek. Na rozdíl od jiných metod zobrazuje PET orgány v činnosti. Často se využívá k vyšetření mozku a srdce.

Vyšetření není bolestivé.

 

RTG snímek, zdroj: www.clipart.comRadiografie = RTG

Rentgenografie používá krátkého elektromagnetického záření zvaného paprsky X = rentgenové záření. Toto záření proniká měkkými částmy těla, je však zachyceno tvrdšími tkáněmi, jako jsou kosti nebo dentin. Po průchodu tělem prochází paprsky vrstvou filmu, která zčerná v místech, kde záření proniklo, ale zůstane světlý tam, kde bylo zachyceno. Rentgenové záření může při příliš častém působení poškodit živé buňky, proto se musí používat opatrně. RTG vyšetření, jak jistě všichni sami víme, není nepříjemné a nebolí.

 

Tonometr, zdroj: www.clipart.comTonometr = sfygmomanometr

Tonometr je přístroj měřící krevní tlak pomocí nafukovací manžety přiložené na paži. V současnosti se užívají i tonometry digitální, kterými si mohou krevní tlak měřit pacienti sami.

 

UTZ, zdroj: www.clipart.comUltrasonografie = sono = ultrazvuk = UTZ

Vyšetřovací metoda, která užívá odraz ultrazvukových vln k zobrazení různých struktur a orgánů těla (např. srdce, ledviny, žlučníku, cév). Sono vyšetření je zcela bezpečné a provádí se přiložením ultrazvuku na tělo (například na břicho), jehož odražené vlny zpracovává počítač do obrazu. UTZ se používá také k vyšetření plodu v těhotenství a není bolestivé. Existuje i vaginální ultrazvuk, kdy je přístroj zaveden do ženiny pochvy. Toto vyšetření nebolí, pouze může být mírně nepříjemné.

    

Obrázky a citáty pro vkládání na webové stránky

Líbí se vám tyto stránky?

Ano (9480 | 35%)
Ne (9190 | 33%)
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one