Vítejte na stránkách chatu klokánka
disney stranky

Jak cestovat s dětmi a kojenci ?

Obecně platí, že není problém cestovat s 5-ti měsíčním miminkem i na delší trasy. Většina dětí stejně v autě nejraději spí. Pokud není dítě na cestování autem příliš zvyklé, jezděte delší trasy v noci. Tak nenarušíte dítěti spací režim a vyhnete se i dopravním špičkám. Bez stresu s pravidelným střídáním řidiče se vám pojede lépe než když zvolíte přímou cestu. Optimální je samozřejmě po cestě přenocovat. Každopádně dělejte během cesty časté pauzy, aby se dítě mohlo pohybovat také mimo autosedačku. Během horkých letních dnů, by nemělo být v autě moc velké teplo a dítě by mělo pít dostatečné množství tekutin. Během jízdy však nevětrejte okny, průvanem se dítě snadno nachladí. Flaštičky s pitím, plenky a věci na převlečení nechávejte vždy na vrchu v kufru, protože je budete často potřebovat. Nezapomeňte na cestovní lékárničku s důležitými léky – poraďte se nejlépe s lékařem co byste mohli potřebovat, na základě toho kam cestujete. Během cesty nikdy nevyndavejte dítě z autosedačky (ani na klín). Nepřipoutané dítě v autě, ale i spolu připoutané na klíně rodiče se nachází v smrtelném nebezpečí. I lehký náraz může mít pro dítě velké následky.
Od 9. května 2006 platí dle ustanovení EU – směrnice o povinnosti se za jízdy připoutat - pro všechny cestující evropské unie připoutávat také v autobusech a užitkových vozech, pokud jsou tyto vozy vybaveny bezpečnostními pásy. Děti musejí sedět na specielních sedačkách, které odpovídají jejich váze a výšce. Do této doby nebyla dle práva EU povinnost pásů na zadních sedadlech u vozů s více než 9 místy, stejně tak jako u užitkových vozů a děti směly být připásány standardními pásy pro dospělé.

Rodiče sice mohou vzít na palubu svému dítěti autosedačku, avšak miminka do 2 let musí být při startu, přistávání nebo turbulencích ze sedačky vyndány a připevněni na klín rodičů zvláštním pásem. Podle odborníků je však toto řešení v nejlepším nouzové. Při silných turbulencích nebo nouzovém přistání působí tak obrovská odstředivá síla, že žádný člověk nemůže udržet dítě pevně na svém klíně. Podle informací časopisu „Clever Reisen“ byla vyvinuta nová testovací metoda autosedaček pro jejich bezpečnost na paluby letadel. Všechny úspěšně testované autosedačky, dostanou poté certifikát, že jsou vhodné pro použití na palubu letadel tzn., že dítě nebude muset být vyndáno ze sedačky, pokud se rozsvítí nápis „připoutejte se“. Děti budou tedy moci létat ve všech kritických situacích stejně bezpečně jako dospělí. Nezní to špatně, má to však ale jeden háček: Povolení jedné testované autosedačky platí vždy pro jednu leteckou společnost. Každá letecká společnost by musela nechat testovat každý typ autosedačky. Zkoušky a certifikace provádí na základě povolení LBA (státní úřad pro leteckou dopravu) firma TÜV Rheinhald GmbH. Protože, ale každá letecká společnost musí o testování žádat jednotlivě, není možné vyloučit, že jedna a ta samá autosedačka u jedné letecké společnosti na palubu přípustná bude a u jiné ne. Rodiče by pak nejednou stáli před rozhodnutím, koupit více autosedaček. Jednoduché řešení: Kdyby se letecká dopravní branže sjednotila na jedné jediné dětské sedačce, odpadli by všechny nevýhody běžného létání, které teď visí na zavedeném postupu testování. Specielní „letecká“ dětská sedačka by mohla být mnohem skladnější a dala by se například na palubu instalovat již v předstihu.

 

Touto novou metodou jsou rodiče postaveny před rozhodnutí, jestli svému dítěti koupí autosedačku, která je vhodná pro jejich nadcházející let, nebo jestli nechají své dítě jako doposud – nevhodně připevněné na svém klíně. Tato nová metoda pohnula zásadně důležitým zákonem letecké dopravy, kde jsou výrobci dopravních letadel a letecké společnosti odpovědni za bezpečnost cestujících a přesouvá tímto odpovědnost za bezpečí dětí na jejich rodiče.

 

LTU jako první německá letecká společnost akceptuje od listopadu 2004 dětský bezpečnostní systém od „LUFTIKID (od 9 – 25 kg nebo 7 měsíců až 9 let)“ a „MAXI COSI MICO (do 10 kg nebo 1 roku)“. Podle certifikace TÜV Rheinhald jsou autosedačky s těmito systémy vyhovující pro všechna letadla jejich letecké společnosti. Všechna letadla, resp. všechna sedadla v letadlech prošly náročnou zkušební metodou TÜV Rheinhald, aby zjistili, která místa jsou nejvhodnější pro umístění autosedaček. Jedná se o sedadla u oken v řadách 16 – 23. Dítě musí mít svou vlastní letenku za cenu 67% ceny letenky normální. Na základě omezené kapacity míst vhodných pro umístění autosedačky je nezbytně nutná bezplatná rezervace. V letech 2004 – 2005 nechali úspěšně testovat autosedačky i další letecké společnosti. Starostliví rodiče tuto možnost čím dál tím více využívají i za cenu drahé letenky.

 
Obrázky a citáty pro vkládání na webové stránky

Líbí se vám tyto stránky?

Ano (9480 | 35%)
Ne (9190 | 33%)
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one