Vítejte na stránkách chatu klokánka
disney stranky

Na co dbát při koupi autosedačky

 • Mohu použít ISOFIX-systém?
 • Odpovídá výrobek aktuálním ECE normám?
 • Odpovídá autosedačka váze a výšce dítěte?
 • Pasuje mnou vybraný bezpečnostní systém do mého auta?
 • Pasuje mnou vybraný bezpečnostní systém i do dalších aut (manžela/ky, prarodičů)?
 • Je autosedačka jednoduše připevnitelná  do mého auta?
 • Je návod k autosedačce srozumitelný a přehledný?
 • Je pásový systém jednoduchý? Můžu dítě rychle a bezpečně připoutat?
 • Má autosedačka snímatelný a prací potah?
 • Je potah z příjemného a vzdušného materiálu, aby se dítě hned nezpotilo?

Správná hmotnost

 

Nekupujte nikdy autosedačky s ohledem na další růst dítěte, vždy se přesvědčte,

aby autosedačka vyhovovala hmotmosti vašeho dítěte.

 

Opěrka hlavy

 

Specielně u malých dětí používejte autosedačky s opěrkou hlavy a zad. Hlavně u bočních nárazů by mohlo dojít k nebezpečnému poranění.

 

Co je to ISOFIX - systém?

 

Isofix je způsob připevnění dětské autosedačky do vozidla, který se skládá ze dvou pevných kotevních úchytů na vozidle a ze dvou odpovídajících úchytů na dětské autosedačce zapadajících do příslušných kotevních úchytů vozidla. Systém Isofix má především zabránit chybám instalace autosedačky, ke kterým může dojít, pokud je autosadačka upevňována pomocí pásů pro dospělé. Isofix je podle nejposlednějších testů jednoznačně nejbezpečnějším systémem pro přepravu dětí.

 
  

0006-0408-2709-3710_baby_buckled_in_a_car_seat.jpg

Ve státech EU a tedy i v České republice smějí být uváděny na trh pouze autosedačky, které splňují předpis EHK OSN č. 44. Předpis byl poprvé formulován v roce 1981 a neustále se vyvíjí a zpřísňuje. Každá významná změna se nazývá série změn, tu udává první dvojčíslí čísla schválení. Od 12.9. 1995 platila série změn 03. Od 12.9. 1999 se nesměly uvádět na trh autosedačky schválené dle starší série změn 02. Od 23.6. 2005 je zavedena nová série změn 04. Ta se liší od 03 především zavedením přísnějších kontrol autosedaček. Technické požadavky zůstaly nezměněny. Od 29.6. 2009 nebudou moci být uváděny na trh autosedačky plnící sérii změn 03 předpisu č.44.

 

Povinné údaje uvedené na dětských autosedačkách a jejich význam:

 

Na všech dětských autosedačkách musí být štítek (většinou oranžový) nebo znak zkušebny. Na tomto štítku se vždy nachází „E“ v kroužku a následně jedno číslo. Pod tímtokroužkem se nachází číselná kombinace.

Rozhodující jsou první 2 čísla. „03“ přísluší ECE R 44 – 03 a „02“ ECE  R 44 – 02.

Měli byste kupovat už pouze výrobky označené ECE R 44 – 03, nebo lépe podle nejnovější normy ECE R 44 - 04.

  

Rok výroby   - musí být uveden na jedné z hlavní plastové části

Označení tras poutání – musí být v náčrtku označeno vždy, pokud se autosedačka připoutává pomocí pásů pro dospělé (u autosedaček s dítětem s čelem proti směru jízdy červeně a modře u autosedaček po směru jízdy)

Autosedačky 0 a 0+ - musí obsahovat štítek 60 x 120 mm v jazyce země, kde je autosedačka uváděna na trh s výstrahou „Neumisťujte dětskou sedačku směřující dozadu na přední sedadlo s airbagem. Hrozí smrt nebo vážné zranění“

Universal    - pro kterou kategorii vozidel byla sedačka povolena

9 – 18 kg     - povolení pro váhovou kategorii

E                   - evropská kontrolní značka

1                   - poznávací číslo země, ve kterém byla sedačka povolena

                       (1 – Německo; 2 – Francie; 3 – Itálie; 4 – Holandsko, atd.)

04                 - číslo povolení; obě čísla označují podle které normy byla autosedačka 

                       schválena (např. ECE R 44 - 04).      

Výrobce      - jméno výrobce (nemusí být uvedeno)

 

 
 
Rozdělení autosedaček do skupin Dětské bezpečnostní systémy musí odpovídat tělesné váze dítěte. Proto existují tzv. ECE – skupiny (Economic Commission of Europe) rozdělené od 0 do III. ECE - skupina 0 Do 10 kg tělesné váhy dítěte (cca 0-9 měsíců). Do této skupiny patří dětské autosedačky typu nosiče nemluvňat. ECE – skupina 0+ Do 13 kg tělesné váhy dítěte (cca 0-18 měsíců). Do této skupiny patří dětské autosedačky typu nosiče nemluvňat. ECE – skupina I Od 9 do 18 kg tělesné váhy dítěte (cca 9 měsíců – 4 roky). Tyto autosedačky jsou určeny pro sedící děti a mají své vlastní bezpečnostní pásy. ECE – skupina II Od 15 do 25 kg tělesné váhy dítěte (cca 3 - 6 let). Autosedačky této skupiny nemají většinou své bezpečnostní pásy. Pro připevnění dítěte se používá standardní bezpečnostní pás pro dospělé. ECE – skupina III Od 22 do 36 kg tělesné váhy dítěte (cca 6 – 12 let) V obchodech existují i systémy, které patří do více ECE – skupin. Rozdělení autosedaček podle způsobu připevnění Bezpečnostním pásem pro dospělé - kterým se může připevňovat buď samotná autosedačka nebo autosedačka dohromady s dítětem. Systémem Isofix – specielní systémem, kterým musí být vybavena autosedačka i vozidlo Kotevními úchyty – specielní způsob připevnění pro určité typy vozidel Rozdělení autosedaček podle použití Universální – určena do všech vozidel vybavených bezpečnostními pásy pro dospělé Semiuniverzální – jsou svou konstrukcí určeny pouze pro určitá vozidla uvedená v návodu Jméno Heslo Zapomenuté heslo Nová registrace Nákupní košík: 0.00 Kč Počet bodů: 0 Kamenný obchod Za internetové ceny EshopBaby OC Růže Rozstylská 2232 Praha 4 Chodov 100 m od metra Chodov tel: 739 298 988 Po - Pá 9-19 So 10-18 Nejprodávanější Cortina X3 Tris Evolution kombinovaný kočárek Cam 14 951 KčXA sportovní kočárek X Lander 6 442 Kč3 Tec kombinovaný kočárek ABC Design 10 190 KčNejsledovanější 14 951 KčCortina X3 Tris Evolution kombinovaný kočárek Cam6 442 KčXA sportovní kočárek X Lander10 190 Kč3 Tec kombinovaný kočárek ABC Design10 797 KčCity Elite kombinovaný kočárek Firstwheels10 190 Kč4 Tec kombinovaný kočárek ABC DesignAnkety Které produkty na našich stránkách by jste si přáli rozšířit? ( či vám u nás chybí ) dětské kočárky (45689) autosedačky (43817) hračky (43897) cestovní postýlky (43412) lehátka (43293) pokojíčky (43380) židličky (42825) peřinky do postýlek (43060) povlečení (43440) dětské oblečky (43979) jiné - napište nám email (43196) Odkazy Hračky Strukturovaný životopis vzor Dovolená last minute Zajezdy last minute LEGO stavebnice Plavky, sportovní oblečení Inzertlist.cz- auto, elektronika, práce, reality zdraví, zdravá výživa dieta, hubnutí KULTURISTIKA Penziony v ČR a SR Kempy v ČR a SR antiradary valentine one Parfémy FM Group Supervht – výstupy Alpy, Tatry Spodní prádlo dámské, pánské Matrace, postele, povlečení Barbie hry SEO optimalizace Reklamní předměty www.PardubickeObchody.cz Personální agentury.cz - práce

Pokud se vám stane dopravní nehoda, musí být nutně vyměněny pásy, které byly během nehody použity. Ty byly během nehody nataženy a nejsou již bezpečné. Také autosedačka by měla být vyměněna i když nevykazuje žádné viditelné poškození. Sedačka může mít mikro trhliny a ty jí mohou dělat nestabilní. Sedačka by neměla být dále prodána ani využívána jako záložní. Nepatří ani do běžného odpadu, měla by být znehodnocena a zlikvidována

Pořiďte si použitou autosedačku pouze pokud znáte jejího majitele a pokud nezažila žádnou autonehodu. Samozřejmě musí odpovídat také normě ECE R44/03 nebo ECE R44/04

 Zkontrolujte zda:

 •  má ECE označení a návod k použití
 •  není poškozená kostra / sedák / podsedák
 •  opotřebovanost pásů (suché zipy / zapínání / vedení)
 •  opotřebovanost a funkčnost sedáku
 •  je funkční a kompletní upevňovací systém
Správná instalace autosedačky Vždy umísťujte autosedačku k chodníkové straně a z této strany také nechávejte dítě nalézat a vylézat (pozor pouze na cesty pro cyklisty). Dbejte na to, aby se dala autosedačka pevně a bezpečně připevnit. Sedák se nesmí naklápět ani klouzat. Zádová opěrka by měla pevně přiléhat k sedadlu vozidla, pokud to tak není, může jí v tom bránit hlavová opěrka, jestliže ano, vyjměte ji. Nikdy neinstalujte nosič s malým dítětem na sedadlo vybaveno airbagem, který nejde vypnout. Dětské sedačky upevňujte vždy podle návodu, většina se upevňuje tříbodovým bezpečnostním pásem. Dbejte na to, aby pásy byly vedeny dle návodu. Pokud výrobce uvádí použití tříbodového pásu, nepoužívejte nikdy dvoubodový. Správné přikurtování dítěte Ramenní pásy upevnit řádně a pokud možno na střed klíčních kostí. Nikdy pod rameny! Pánevní pás by měl vézt co nejhlouběji přes slabiny. Nezapomeňte dítě po usazení do sedačky pevně přitáhnout centrálním napínacím pásem, tak aby dítěti ramenní pásy neplandaly a nemohlo si je stáhnout. Sedačku i dítě připevněte vždy co nejpevněji. Nezapomeňte nastavovat pásy a opěrku hlavy s růstem dítěte. Nevozte prázdnou autosedačku jen tak pohozenou v autě, při nárazu či prudkém brždění by se autosedačka mohla stát ‘‘neřízenou střelou‘‘, která by mohla poranit ostatní osoby ve vozidle. Autosedačky - bezpečí v zimě Bundy omezují účinek bezpečnostních pásů. V případě nehody působí pás nejdříve nan oděvy místo aby rovnou stabilizovalo tělo. Po silných hladkých bundách může pás i sklouznout. V obou případech působí pás na špatném místě na těle a mohlo by dojít k úrazu břicha nebo pánve. Pokud chcete pro vaše dítě co největší bezpečí, bundu mu do autosedačky vysvlékněte. Zahřát ho můžete přehozením deky či bundy přes pásy. Autosedačky a dopravní nehoda V žádném případě nepoužívejte autosedačky, které zažily dopravní nehodu. To platí hlavně pro nákup použitých autosedaček s neznámou historií. Reboard – systém Pozor na autosedačky, které se upevňují proti směru jízdy. Hlavně u malých dvoudvéřových aut jsou pak těžko přístupné. Vyzkoušejte si proto před nákupem, zda můžete dítě v takovém to případě pohodlně do sedačky vložit a vyndat. Autosedačka vedle spolujezdce Nikdy nepřipevňujte autosedačku proti směru jízdy vedle řidiče, pokud je na tomto místě funkční airbag. Mohlo by to pro vaše dítě znamenat smrtelné nebezpečí a navíc je to zakázané.
Obrázky a citáty pro vkládání na webové stránky

Líbí se vám tyto stránky?

Ano (9480 | 35%)
Ne (9190 | 33%)
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one