Vítejte na stránkách chatu klokánka
disney stranky

Kojení, krmení dítěte

Krmení dítěte

 
 

Krmení dítěte

Krmte své dítě, kdykoliv má hlad, a nedržte se žádného „rozvrhu“. Hlad je pro novorozence nový pocit. V děloze byl stále „dokrmován“, teď musí vydržet dlouhé hodiny bez jídla.

Jeho trávicí systém je dosud málo vyvinut, aby si poradil s velkými porcemi podávanými v nepravidelných intervalech. Pro začátek musí být vaším pravidlem: málo, ale často.
Nic nezískáte, necháte-li dítě čekat na krmení; jakmile už jednou začalo plakat hlady, dosáhnete jen toho, že se rozruší a odmítne sát a budete je muset ukonejšit. Tím, že reagujete na jeho potřeby, dítě nerozmazlujete.
V prvních týdnech se dítě obvykle budí a pláče, protože má prázdný žaludek. Jeho trávicí systém se ale postupně vyvíjí a žaludek roste, takže bude moci najednou přijmout více potravy a intervaly mezi krmeními se budou prodlužovat.

Jak často bude jíst?
Zpočátku potřebuje dítě jíst často. Do třetího nebo čtvrtého dne budete krmit asi každé 2-3 hodiny, tzn. kolem osmi krmení denně a celá řada krátkých krmení večer. V noci budete muset krmit 2xaž 3x, protože jen málo dětí do šesti týdnů dokáže spát bez přestávky déle než pět hodin, aniž by se budilo hlady. Kojené děti většinou vyžadují častější krmení než děti krmené z láhve, protože mateřské mléko se snadněji a rychleji stráví.
Do tří měsíců si dítě obvykle ustálí čtyřhodinový rytmus krmení, tzn. pět krmení denně a jedno nebo dvě v noci.
Jestliže krmíte dítě z láhve, podaří se vám pravděpodobně zavést čtyřhodinový rytmus krmení dříve.

Předčasně narozené děti
Mívají někdy menší chuť k jídlu, ale potřebují krmit častěji. Mají tendenci hodně spát a nebudí se, ani když potřebují jíst; je nutné je každé tři hodiny vzbudit a nakrmit. Podařilo-li se vám odstříkávat mléko pro vaše dítě v době, kdy bylo na oddělení pro nedonošené děti, můžete je po propuštění ihned kojit. Pro dítě však bývá někdy obtížné si zvyknout na příjem mléka z matčiny bradavky. Pomozte mu tak, že před kojením vytlačíte trochu mléka. Bradavka se postaví a vy ji přetřete mateřským mlékem, aby dítě mohlo „ochutnat“.

Dvojčata
Je docela dobře možné, že budete moci kojit dvojčata bez problémů. Krmte zpočátku jedno po druhém; potom, až budete zručnější, budete moci snadno kojit obě najednou: nohy budou mít zasunuty pod jednou vaší paží a hlavičky budete držet v rukou.

Odříhnutí
Kojené i uměle živené děti si potřebují v přestávce mezi sáním odříhnout a zbavit se vzduchu, který spolykaly při krmení; spolykaný vzduch způsobuje pocit plnosti. Jestliže si dítě neodříhne zhruba během půl minuty, nenuťte je: pravděpodobně to nepotřebuje.

Novorozenec má potíže se spolykaným vzduchem, neumí se ho zbavit. Podržte ho opřeného
o své rameno a masírujte mu zádíčka, nebo jej nakloňte dopředu na klíně a hlavičku podepřete pod bradou. Při říhnutí pravděpodobně ublinkne trochu mléka, připravte si proto čistou bavlněnou plenku.
toddler-highchair.png
Obrázky a citáty pro vkládání na webové stránky

Líbí se vám tyto stránky?

Ano (9480 | 35%)
Ne (9190 | 33%)
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one