Vítejte na stránkách chatu klokánka
disney stranky
 Velký počet žen má problémy s kojením. Je to zaviněno nepřipraveností, často nedostatečnou informovaností či bohužel malou a nebo neúplnou podporou v porodnici samotné. Přirozená pomoc se někdy nedostává kojícím maminkám ani od jejich samotných matek, které pod tlakem někdejších zmatených, nepodložených a hlavně striktních „doporučení“ od pediatrů, jak kojit, jak dlouho a často nakonec na kojení úplně rezignovaly.

Jak tedy správně kojit?


 Poloha „tanečníka“: dítě v mírně nakloněné poloze, bříškem k matce, jeho spodní ruka objímá matčin hrudník.


Matka má pohodlně podložené obě paže, uvolněnou šíji a záda, zvýšeným kolenem snadno přidržuje dítě v ideální vzdálenosti u prsa.


Jedna ruka podpírá prs, druhá jemně hlavičku dítěte. Vhodné pro novorozence i kojence.

Správný způsob přisátí: zeširoka otevřená ústa, rty vytočené ven, brada přitisknutá k prsu, volný nos, jazyk pod bradavkou, někdy je vidět, jak kopíruje ret, bradavka včetně části dvorce hluboce zasahuje do ústní dutiny. Dítě pravidelně saje bez nasávání vzduchu.


Dítě má po celou dobu kojení pohodlí; je volně opřené o polštář či kojicí podkovu, jeho hlavička je ve střední linii trupu, v prodloužení páteře (není v záklonu ani v předklonu).


Poloha „madony“: dítě na předloktí matky za předpokladu dodržení všech nezbytných detailů správného způsobu přisátí a pohodlí dítěte a matky. Vhodné pro kojence.

Poloha „boční“: dítě leží na podložce v úrovni prsu, nožičkama směřuje do podpaží matky za předpokladu dodržení všech nezbytných detailů správného způsobu přisátí a pohodlí dítěte a matky. Má – li matka větší prsa, je lépe, když je podpírá volnou rukou. Vhodné pro kojence i novorozence.

 

Poloha vleže: matka má vypodloženou hlavu, aby nenapínala šíjové svalstvo, volnou rukou přidržuje dítě natočené bříškem ke svému tělu, druhou rukou podpírá prs.

Dítě má po celou dobu kojení pohodlí, jeho hlavička je ve střední linii trupu, v prodloužení páteře (ne v záklonu ani v předklonu). Vhodné pro noční kojení v každém věku.


Nejčastější chyby:

Ruka podpírající hlavu uvádí do napětí prsní svalstvo s následkem horšího uvolňování mléka; dítě leží na zádech, ne na boku, a má nepřirozeně vyvrácenou hlavu.

Špatná poloha dítěte a špatný úchop prsu bránící plynulému uvolnování mléka.

Přilišný tlak do hlavičky dítěte, je mu to nepříjemné, a navíc nemůže dýchat.

Příliš vytažená bradavka – nebezpečí poranění bradavky a dítě se nedostane k mléku.

Špatná poloha matky s následkem bolesti zad, strnulé šíje a postupně hůře se uvolňujícího mléka.Pro správné a příjemné kojení je rozhodující vhodná poloha miminka při kojení. Pro dítě je obtížné polykat mléko, leží-li na zádech a musí-li mít natočenou hlavičku směrem k matce. Při této poloze dochází k velkému namáhání bradavky, protože miminko musí vyvinout značnou sílu, aby se u bradavky udrželo. Bradavka je potom velmi citlivá a bolavá. Není důležité, zda při kojení sedíte nebo ležíte. Před kojením je vhodné podložit si nohy polštářkem nebo podložkou, aby se uvolnila páteř a nedošlo k přetěžování hráze. Správná poloha je ta, při které je bříško dítěte umístěno proti Vašemu břichu a uši, ramena a boky miminka tvoří rovnou linii. Poloh při kojení je celá řada. Vyberte si tu, která bude Vám a Vašemu miminku nejlépe vyhovovat. Nikdy nepřikládejte k prsu dítě křičící, neboť při křiku je jeho jazyk obrácen nahoru a v této poloze nemůže bradavku uchopit, bradavka se dostane pod jazyk a dítě nemůže sát.

Poloha „kolébka“

Poloha kolébka

Hlavička dítěte je položena v ohbí Vaší paže. Podložte si ruku polštářkem, abyste do ní během dlouhého kojení nedostala křeč. Existují i speciální kojící polštářky, které umožňují držet dítě ve vyšší pozici a Vy se tak nemusíte předklánět dopředu. Tato poloha může být nevhodná po matky, jenž prodělaly císařský řez, a to kvůli poloze nohou miminka přes Vaše břicho.

Poloha tanečníka

Poloha tanečníka

Miminko leží na matčině předloktí, druhou rukou si matka přidržuje prs. Je vhodné podepřít předloktí polštářem. Výhodou této polohy je, že maminka může během kojení měnit prsy, aniž by měnila způsob držení dítěte. Maminka má také kontrolu nad pohyby hlavy dítěte. Tato poloha je vhodná pro předčasně narození děti nebo děti mající problémy se správně přisát.

Boční (fotbalové) držení

Boční (fotbalové) držení

Miminko leží opět na matčině předloktí, nohy dítěte jsou položeny podél matčina boku. Tato poloha je vhodná pro děti slabé, neklidné a předčasně narozené. Maminka po císařském řezu si chrání své jizvy před kontaktem s tělem miminka. Může se zdát, že v této poloze nemůže dítě správně dýchat. Opak je pravdou. Miminka mají malý tupý nosík, který zaručuje dostatečný prostor mezi nosem a bradavkou. Při obtížích s dýcháním by dítě okamžitě uvolnilo bradavku.

Poloha vleže

Poloha vleže

Dítě leží na boku podél boku matky, tělo má přitisknuté k matčinu tělu, obličej přivrácený k matce. Matka je poněkud prohnutá v kříži, aby její břicho nebránilo těsnému přiložení dítěte.

Obrázky a citáty pro vkládání na webové stránky

Líbí se vám tyto stránky?

Ano (9480 | 35%)
Ne (9190 | 33%)
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one