Vítejte na stránkách chatu klokánka
disney stranky

Koupání, hygiena dětí

 Mytí malého dítěte

Určité části dětského těla – ruce, obličej, krk a oblast, která přijde do styku s plenkami – potřebují obzvlášť udržovat v čistotě. Omývejte je ráno a večer – můžete tímto způsobem nahradit koupání, je-li potřeba. V místnosti musí být dostatečné teplo. Převařte vodu na obličej a nalijte ji do misky, aby vychladla. Umyjte si ruce. Položte dítě na přebalovací podložku a svlékněte je do trička.


Potřebujete:
• Misku s vlažnou převařenou vodou na obličej
• Misku s teplou vodou z vodovodu
• Kosmetické tampónky
• Kousky vaty
• Nahřátý ručník
• Potřeby na přebalení
• Čisté oblečení
1. Vytírejte oko od vnitřního koutku k vnějšímu vatovým tampónkem namočeným v převařené vodě. Na každé vytření použijte nový tampónek, dalšími vytřete druhé oko. Jemně osušte.

2. Novým navlhčeným kouskem vaty vytřete ucho. Nesnažte se čistit vnitřek ucha, vytřete pouze viditelný maz a omyjte kůži za uchem. Na každé ucho použijte jiný tampónek; vysušte ručníkem.
3. Očistěte tvář dítěte od mléka a slin: nejprve oblast kolem úst a nosu, potom tváře a čelo. Osušte ručníkem.
4. Vyčistěte kožní záhyby pod bradou a na krku čistým navlhčeným kouskem vaty; pot, který se zde usazuje, by mohl způsobit podráždění kůže. Dobře vysušte.

5. Novým navlhčeným vatovým tampónem otřete dítě v podpaží, napněte mu při tom jemně paži, abyste mohli vyčistit kožní záhyby. Dobře vysušte. Natáhněte ručičku a dobře ji omyjte a osušte, nezapomeňte na kůži mezi prsty.
Děvčátka čistěte vždy odpředu dozadu
 
Jemně narovnejte prsty a ruce umyjte


6. Teď očistěte oblast, kde má dítě plenky; rozepněte tričko a ovyklým způsobem očistěte zadeček kouskem vaty namočeným v teplé vodě s přídavkem dětského tekutého mýdla nebo navlhčeným dětskou pleťovou emulzí. Ochranný krém není nutný, má-li dítě kůži zdravou a měníte-li mu pravidelně plenky. Krém může naopak zhoršovat absorpční schopnosti plenek.

Ošetřování pupečního pahýlu
Zaschlý pahýl pupeční šňůry pravděpodobně zhruba po týdnu odpadne. Pečlivé čištění zabrání vniknutí infekce a pomáhá odloučení pahýlu. Jakmile pahýl odpadne, musíte pupek každý den čistit, dokud se úplně nezahojí. Je-li pupek červený, nateklý, zanícený nebo začne-li mokvat, poraďte se ihned s dětskou sestrou nebo lékařem. Malé krvácení je však normální a nemusí vám dělat starosti.

Osušte pahýl vatovým tampónkem
 

Očistěte opatrně pahýl vatovým tampónkem namočeným v teplé vodě. Pečlivě ho osušte a ponechte co nejdéle na volném vzduchu. Plenky ohýbejte na bříšku dolů tak, aby nezasahovaly na pupek.

Obrázky a citáty pro vkládání na webové stránky

Líbí se vám tyto stránky?

Ano (9480 | 35%)
Ne (9190 | 33%)
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one