Vítejte na stránkách chatu klokánka
disney stranky

Nočník nebo trávník?

Říkáte si, že už je vaše dítě dost velké, aby mohlo chodit na nočník? A že právě v letních měsících je ta správná doba na nácvik. Máte pravdu...

V létě se řada dětí zbaví plenek. Hlavně kvůli tomu, že se nabízí úžasná alternativa nočníku: travička. Nemusíme se bát, že dítě nastydne, necháme-li je nahaté běhat po zahradě, a ono si při „kropení“ kytiček či trávy snáze uvědomí, co se to vlastně děje, když čurá.

„To za nás...“
Drastické a nesprávné metody dřívějších dob, kdy se děti na nočník vysazovaly v půl roce a kdy se ostře hlídalo, aby roční batole bylo bez plen, se už naštěstí nepraktikují. I když matky a babičky dnešních maminek často připomínají: „to za nás...“ Ještě před třiceti lety totiž nebylo vzácností vidět přivázané miminko k opoře (ještě samostatně nesedící) dřepět hodinu na nočníku. Nebo slyšet plesknutí mokrou plenou přes tvářičku s výstrahou: to aby sis příště pamatoval! Dnešní maminky jsou obecně informovanější a citlivější a vědí, že v roce si dítě obvykle ještě neuvědomuje svoje vylučování, natož aby své vyprázdnění dokázalo regulovat. Dětští psychologové dnes upozorňují na rizika uspěchání procesu vyprazdňování na nočník: předčasný a přehnaný tlak ze strany rodiče ve všem, co se týká intimní hygieny dítěte, může mít v dospělosti negativní následky v podobě traumat a různých psychických obtíží.

Kdy začít?
„Ne dříve než v roce a půl, pokud se toho dítě samo aktivně nedožaduje dříve. Optimálně kolem dvou let, zkrátí se tím doba nácviku,“ říká dětská psycholožka PhDr. ing. Iva Jungwirthová. Dále vysvětluje: „Rozhodně nespěchat, hlavně nenutit sedět na nočníku a nedělat kolem toho rozruch, nestojí to za to. Některé děti odmítnou nočník hned – pak je nejlepší ho schovat a zkusit to znovu za měsíc. Můžeme také hned zkoušet posazovat děti na záchod s prkénkem  nebo učit kluky čurat ve stoje jako táta. Některé děti čurají při puštěné tekoucí vodě, pak je možné napomoci puštěním vody. Cest je mnoho, univerzální recept neexistuje, velice záleží na trpělivosti a nápaditosti rodičů. Ti by hlavně neměli poslouchat výroky typu – už dávno měl, to ty v jeho věku – stresuje to rodiče, a v důsledku toho i dítě. Čím menší problém budeme z chození na nočník dělat, tím lépe.“ Ovládat svěrače začne dítě někdy kolem 18 měsíců, některé ovšem později. Máte-li rok a půl starého mrňouska a on po čtrnácti dnech „učení“ nereaguje na nácvik a stále se čurá „kdy se mu zachce“, zřejmě ještě není zralý. V takovém případě byste ho s nočníkem opravdu jen nemile obtěžovala. Zkuste to znovu za pár týdnů. PhDr. Jungwirthová tvrdí, že „v USA nejsou výjimkou tříleté děti s plenkami. V našich kulturních podmínkách je většina dvouapůlletých dětí přes den bez plen, co se týče nočního plenování, lze být ještě podstatně tolerantnější.“ Nicméně když vašemu dítku nočník „nic neříká“, neznamená to, že ho nemůžete na zahradě nebo na dovolené na pláži nechat běhat bez plen. A když se nehodí, aby bylo nahaté, převléknout holčičce šatičky a chlapečkovi kraťásky v horkém počasí není také žádný problém.

Dá se něco pokazit?
Postupují-li rodiče při nácviku chození na nočník špatně, mohou dítěti způsobit závažné problémy? „Ano,“ tvrdí PhDr. Jungwirthová, „budou-li příliš tvrdí a budou dítě za neúspěch trestat či dokonce bít. Stejně jako můžeme dítě poškodit přehnaným sledováním toho, jak a co jí, vytvořením špatných spacích návyků apod. Toto všechno jsou základní fyziologické funkce, které zdravé dítě nenásilně zvládne. My dospělí můžeme nevhodným zásahem narušit proces, který by jinak proběhl zcela přirozeně. Samozřejmě úplně jiná situace je u dětí s postižením nebo u enurektiků, kde může noční pomočování přetrvávat do dospělosti.“

Už to skoro umí...
Už se občas stane, že si dítě samo řekne, že potřebuje čurat, nebo že se vyčurá „na povel“, když ho maminka posadí na nočník. Někdy se ale přihodí malá „nehoda“ a rodiče by takovou chvíli neměli dramatizovat. „Stačí jen klidným hlasem okomentovat (Jé, ty jsi mokrý, to se budeme muset převléknout...),“ radí PhDr. Jungwirthová. „Je dobré se v této fázi nácviku občas dítěte zeptat, jestli se nepotřebuje vyčurat, ale nepřehánět to, neupozorňovat na to po pěti minutách. Často se už daří močení, ale dítě kaká do plen, nebo naopak, ale v takové chvíli je už napůl vyhráno. Chce to jen čas. Samozřejmě je důležitá pozitivní motivace, pochvala, případně malá odměna.“

Zůstaňte v klidu!
Problémy mohou nastat v tzv. období vzdoru, během neoblíbených měsíců vztekání se a razantního odmítání všeho. Děti, které už si docela slušně říkají, nebo se dokonce i samy na nočníčku nebo venku na trávě obslouží, se mohou v tomto období jako „na truc“ znovu nekontrolovatelně počurávat. Potkají-li vás tyto starosti, zůstaňte v klidu. Přepírání a nošení pár kusů náhradního oblečení všude s sebou vás asi nemine, ale nebojte se, problém se vytratí s posledním záchvatem vzteku.

Věnujte se dítěti
Na závěr ještě  zkušenost dětské psycholožky Ivy Jungwirthové: „Zažila jsem maminku, která své tři malé děti vysazovala na nočník už před 1. rokem života a děti byly v roce bez plen. Stálo ji to ovšem obrovské množství energie a času, děti dávala na nočník po půl hodině, stále na to musela myslet, všude nosila nočník. Snad kdykoli jsem přišla na návštěvu, některé z dětí sedělo na nočníku. Domnívám se, že vložená energie neodpovídá důležitosti výsledku, že je třeba se u ročního dítěte soustředit na rozvoj řeči, objevování světa kolem, hru, vycházky... a že to  nestojí za to. Není třeba obdivovat děti, které jsou v roce bez plen, užívejme si své děti i s plenami.“

Kupujeme nočník
I když nám ta správná doba na odkládání plen vyjde na léto, nočník koupit musíme. Jaký?
- Dostatečně velký, aby se na něm dobře sedělo a dítě nemělo příliš otlačený zadeček.
- Pro chlapečky se zvýšeným předním okrajem.
- Aby byl dítěti sympatický (vezměte je s sebou do obchodu a pozorujte, který tvar a jaká barevnost se mu líbí).
- Ne moc přeplácaný, dítě se pak nesoustředí na čůrání, ale vidí v nočníku hračku.
- Dobře poslouží i jednoduchý typ (asi za 40 Kč), zkrášlit si ho můžete třeba samolepkami.

 

 

Kdy je správný čas???

Obvykle mezi druhým a třetím rokem života. Menší děti většinou neumí slovně nebo gesty vyjádřit, že potřebují na toaletu, a nejsou tak obratné, aby se samy svlékly a oblékly. Navíc se nedovedou ani soustředit jako větší děti. Podle čeho poznáte že už je čas začít??


 1. Zná dítě slova, která používáte pro malou a velkou potřebu?

  • Žádá vás aby jste mu vyměnila plenku, když ji má špinavou?

  • Umí si svléknout a obléknout samostatně kalhoty a zůstat suché z vlastní vůle?¨

  • Řekne si někdy o nočník?

  • Zajímá se na co a jak používáte toaletu?

  • Začíná mít pravidelný režim vyprazdňování?

  • Ráno mívá pravidelně suchou plenku nebo zůstane suché během odpoledního spánku?
Pokud odpovíte kladně aspoň na dvě z otázek, je čas dítěti „představit“ nočník. Nechte ho, aby si na něm každý den chvíli posedělo.


Není vhodné začít když ….


 1. Batole začne navštěvovat školku nebo jesle (nebo se tam vrací po delší době)

 2. Přestáváte dítě kojit.

 3. Dítě se právě zbavuje návyku na dudlík.

 4. Vaše rodina je uprostřed stěhování.

 5. Rozpadá se vám manželství.

 6. Očekáváte další dítě nebo se vám právě narodilo.

Triky matek které „byli při tom“


 1. Pokud se naše Bára vykaká do nočníku, pustíme si oblíbenou písničku a tančíme kolem ní.Líbí se jí to, a proto ráda opět použije nočník.

 2. Nasypte do záchodové mísy modrou potravinářskou barvu. Když se do ní vaše dítě vyčurá, čeká ho překvapení:voda se zbarví na zeleno.

 3. Oblečte mu bavlněné kalhotky bez plenky.Nepříjemný pocit z vlhkého spodního prádla způsobí, že příště raději použije nočník.

 4. Zkuste „techniku nahého zadečku“. Odstraňte plenky (a jakékoli oblečení od pasu dolů) a mějte připraven nočník pro rychlou akci. Tento systém pomohl mým dětem, které se naučili na nočník velmi rychle. Doporučuji zkoušet v teplých měsících.

 5. Při trénování holčičky je lepší obléknout šaty než kalhoty. Bude se jí lépe rozhodovat, kdy je ta pravá chvíle použít nočník.

 6. Když se to povede, pochvalte ho, ale pokud to udělá do kalhot, neprojevujte zklamání. Nijak jeho „chybu“ nezdůrazňujte. V každém případě buďte pozitivně naladěná.

 7. Nenuťte dítě na nočník. Počkejte, až bude samo připravené. Já jsem čekala do synových 3 let, a pak se to naučil téměř ihned.

 8. Když se můj syn učil čůrat ve stoje do záchodu, vhodila jsem do mísy ovesnou vločku. Syn na ni „zacílil“ a hrál si na „potápění lodičky“. Bylo to pro něj zábavné.

 9. Používejte důsledně stále ty samé výrazy pro kakání a čůrání. Jinak bude dítě zmatené.

 10. Zdůrazněte jeho samostatnost.Řekněte mu :“Tvoje práce je naučit se chodit na nočník a moje práce je pomáhat ti v tom.“ Připomeňte dítěti pokroky, které už udělalo „všimla jsem si že si už umíš sundat kalhoty a sedět na nočníku, jsi šikovný.) a podpořte ho, aby dál pokračovalo. (jednou budeš chodit na záchod jako máma a táta)

Nejčastější otázky


 1. Můj syn chodí na nočník, ale jeho obsah nechce vydat a už vůbec ne ho spláchnout do záchodu . Většina dětí prochází vývojovým stadiem, kdy nerady vidí mizet „součást svého těla“ v proudu šumící vody. Buďte trpěliví, časem si zvyknou a splachovat se naučí.

 2. Naše dítě se už naučilo chodit na toaletu, ale zároveň se občas počůrá v autě.Nevíme, jestli mu máme dávat plenu, pokud jedeme na výlet. Jednou mít plenu a jindy jí nemít je pro dítě matoucí. Dodržujte důsledně vysazování na nočník nejen doma, ale také na výletě (vezměte ho sebou do auta).Nezapomeňte jít s dítětem na toaletu, hned jak dorazíte do cíle cesty.

 3. Můj syn už měsíc chodí na nočník, ale teď začal tvrdit, že chce znova pleny. Přemýšlejte co se děje ve vaší domácnosti. Nebyl narušen denní režim vašeho syna třeba narozením sourozence? Pokud má syn „nehody“ pravidelně, vraťte se k plenkám a počkejte, až bude opět připraven začít. Děti občas dělají kroky i dozadu.To jim však nebrání dosáhnout svého cíle.

 4. Ze školky: Můj tříletý syn se v současné době učí chodit na nočník, ale nosí plenkové kalhotky.Je na nich nakreslený legrační vodník. Když jsem pro něj šla do školky, slyšela jsem, jak se pyšně chlubí kamarádům:“ Víte co mám v kalhotách? Strašidlo!“

 5. Moje dcera čůrá na záchodě ale odmítá do něj dělat velkou potřebu. Měla byste pozorněji sledovat situaci. Třeba má zácpu nebo ji mohla mít v posledních týdnech. Pokud ji v této době vyprazdňování bolelo, pravděpodobně se bojí, že se bolest bude opakovat. Při přetrvávání problému je potřeba vyhledat pediatra.

 6. Jak dítě připravit na nový návyk? Vyprávějte mu třeba pohádku o malé princezničce, která se naučila chodit na nočník. Začít můžete i tím, že nejdříve dítě posadíte oblečené, aby se s nočníkem seznámilo. Později, když si už kalhoty sundá, vysazujte ho každý den ve stejnou dobu, třeba večer před koupáním. Pro lepší motivaci mu můžete koupit knížku, a zatím co sedí na nočníku, čtěte mu krátkou pohádku nebo básničku.

 7. jak často se ho ptát? Poznejte zvyky dítěte. Kdy nejčastěji čůrá nebo kaká? Po snídani, po tom, co vypije větší množství tekutiny, po jídle nebo před spaním? Sezení na nočníku mu navrhněte, pokud se zdá, že samo něco naznačuje. Děti často dělají grimasy, přešlapují z nohy na nohu nebo se různě kroutí, když se jim chce na malou nebo velkou potřebu. Můžete ho také posadit na nočník předtím, než spolu odejdete z domu.

 8. Učí se děti chodit dřív na malou nebo na velkou potřebu? Typické dvouleté batole se naučí do nočníku nejdříve kakat a až během několika týdnů do něj začne vykonávat malou potřebu. Některé děti však mají z vyprazdňování strach a naučí se to až později. Kluci ze začátku upřednostňují čůrání v sedě.

 9. Můj syn už chodí na nočník, ale někdy to nestihne a pustí to do kalhot. V tom případě jsou pro něj vhodné tréninkové kalhotky, u nás jsou k dostání např. Huggies, plenky fungující jako spodní prádlo. Dají se totiž natáhnout a stáhnout jako normální kalhotky. Navíc mají motivační obrázek, který teaguje na vlhko.

 10. Jak dlouho trvá než se dítě naučí chodit na toaletu? Několik týdnů, ale i měsíců. Dokonce i tehdy, když už přes den chodí na nočník, může trvat měsíce, než zůstane suché přes noc.

 11. Jak se chovat když se dítě počůrá nebo pokaká, i když už nenosí plenky? Posaďte ho ještě na nočník a potom ho klidně umyjte.Požádejte batole, aby spláchlo. Bude se cítit užitečné, a navíc mu dáte najevo, že odpadu se zbavujeme na toaletě.

 12. Co je lepší, nočník, nebo záchodové dětské prkénko? Nočník je blíž k zemi, je malý a je lehčí z něj vstát a také si na něj sednout.

 13. Co mám dělat když moje dvouleté dítě odmítá jít na toaletu v obchodním domě? Mnoho dětí má obavy navštívit záchod, který nezná. Nenuťte ho a vezměte s sebou plenku. Mohla byste mít i opačný problém, který je také ze života: tříletá Anička byla tak nadšená z krásného záchodu v cukrárně, že doma dostávala záchvaty vzteku, pokud jí rodiče omítali odvést pokaždé na mramorovou toaletu do cukrárny.

 14. Chodí holky dříve na nočník než kluci? Moje dcera ho začla používat od 2 a půl roku, ale syn ve třech letech ještě stále neprojevuje zájem. Holky se to obvykle naučí asi o dva nebo tři měsíce dříve než kluci. Jedním z důvodů mohou být vyspělejší řečové schopnosti dívek v tomto věku i tendence rodičů vést k návyku na toaletu dříve dcery než syny.

Jak prožít „suchou noc“?


 1. Omezte tekutiny po šesté hodině večer, nemusíte je však zcela zakázat. Pokud má dítě žízeň, rozhodně mu dejte napít.

 2. Dál dávejte dítěti pleny na noc, ale posaďte ho na nočník těsně před tím, než si lehne do postele.

 3. Udělejte dohodu: když zůstane suché pět dnů, dostane dárek. V případě, že se potom opět počůrá, dárek mu neberte. Po pěti za sebou následujících „suchých“ nocích mu zkuste nechat pouze bavlněné kalhotky.

 4. Když dítě přejde na spodní prádlo a už nebude nosit plenky, připravte se na „nehody“. Kupte třeba speciální nepromokavou matraci, která se dá rychle vyčistit. Ulehčíte si tak práci.

Co říkat a neříkat, když se stane „nehoda“


 1. ANO: „To je v pořádku, to se stává.“ Podpořte dítě v tom, aby vědělo, že každému v jeho věku se to občas stane.

 2. NE: „Říkala jsem ti že nečůráme a nekakáme do kalhot.“ Podobné věty dítěti nepomohou.

 3. ANO: „Teď se umyjeme a třeba někdy příště se ti to povede jít na záchod.“ Posílíte tím jeho sebedůvěru, že se to nakonec naučí. To je vše, co potřebuje slyšet.

 4. NE: „Jsi už dost velký na to, aby ses počůrával do kalhot!“Podobná slova dítě poníží a uvedou ho do rozpaků.

 5. NE: V žádném případě nemluvte před jinými lidmi v přítomnosti dítěte o tom, že se počůralo nebo pokakalo.

 6. Úspěch dítěte na nočníku je vítězstvím pro celou rodinu, protože: ušetříte; ušetříte čas, který jste strávila přebalováním; můžete dítěti koupit hezké prádlo; pomůžete životnímu prostředí, protože už nebudete zásobovat skládky znečištěnými jednorázovými plenami; váš byt bude konečně vonět (u nás koupelna :-P)
  Tak jak je to u vás děvčata??? Jak jste svoje špunty naučili chodit na nočník a později na WC (pokud už někdo chodí J). Já zatím dávám Jáju na nočník vždy po koupání. Když náhodou vydrží sedět i dýl jak pár vteřin, tak sem tam něco vyrobí (tedy vyčůrá se, byť je to kolikrát opravdu zanedbatelné množství) a je za to náležitě pochválen. Někdy ho nechám i tak půl hoďky před koupáním jen v kalhotách bez plínky, a minule vydržel celou hodinu suchej. Pak nevím jestli se i počůral, bo pil ze sklenky, takže byl mokrej až na zadku (seděl u véči v židličce). Ale jinak ví, že se do nočníku dělá čšššššš, a i když nic nevymáčkne hned po zvednutí se ukazuje do nočníku a říká čšš. J Takže ví, co se tam dělá …. Jen kdyby nebyl tak čilej a divokej a vydržel sedět na nočníku J. Uvidíme v létě jak nám to půjde.
 

 

 

 

 

 

Obrázky a citáty pro vkládání na webové stránky

Líbí se vám tyto stránky?

Ano (9480 | 35%)
Ne (9190 | 33%)
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one