Vítejte na stránkách chatu klokánka
disney stranky

Plaveme s miminkama

Plavecké kurzy pro kojence
Většina rodičů si přeje, aby jejich dítě umělo plavat. Kurzy plavání jsou v nabídce řady mateřských škol, plavecký výcvik je také součástí školních osnov. Výuka plavání však pro některé děti znamená stres, strach z neznámého a občas i trauma na celý život. Přitom stačí málo – začít s plaváním ve věku, kdy mohou dítěti při seznamování s vodou pomoci reflexy získané v období před narozením.

Kurzy kojeneckého plavání dnes už najdeme v každém větším městě s bazénem a jejich obliba stále stoupá. Děti, které dítěodmalička plavou, bývají zdravější a jsou celkově otužilejší. U plaváčků se lépe vyvíjí jejich motorika, voda působí příznivě na všechny tělesné smysly. Jestliže sami moc neplavete, nemějte s kojeneckého plavání strach. Pokud jste nadšenými plavci, máte situaci o něco jednodušší. I tak se však před přihlášením do plavecké školy pro miminka nejprve zamyslete. Jak poznáme dobrý kurz? Jak mrňousek plavání zvládne a co nás v bazéně čeká?

 

Plaveme doma

O plavání doma jsme již mluvili v článku Koupání kojenců. Dítě zvládne plavecké začátky v bazéně mnohem lépe, je-li zvyklé na větší množství vody kolem sebe, na vodu v obličeji, nižší teplotu vody a má-li rádo koupání. S kojeneckým plaváním je možné začít i bez přípravy, ale pokud svému miminku nechcete první dny v bazéně znepříjemnit, přípravu nepodceňujte. Vyhnete se zbytečným slzám, strachu a napjatým nervům.

 

Plaveme v bazéně

S plaveckým kurzem je vhodné začít kdykoli od 6 měsíců dítěte. U kojenců se nejedná o plavání v pravém slova smyslu. Spíše jde o seznamování s vodou, rozvíjení motorických dovedností, harmonický pohyb, ale i získání potřebného respektu k vodě. Děti a rodiče si ve vodě hrají pod vedením instruktorky a postupně si osvojují nové vodní dovednosti, včetně potápění a plavání pod vodou. Děti, které absolvují kurz kojeneckého plavání, nejsou lepšími plavci než ostatní děti. Ale později se naučí plavat mnohem rychleji, nemají z vody strach a ve vodním prostředí se chovají přirozeněji. A co budete potřebovat s sebou? Kromě běžných hygienických potřeb, ručníků a plavek nezapomeňte na plavky pro miminko. K dostání jsou jednorázové i pratelné plavečky pro kojence.

 

Vybíráme kvalitní plavecký kurz

Udělejte si malý průzkum mezi kurzy v okolí svého bydliště. V menších městech možná není z čeho vybírat, ale přesto ověřte, jaké mají ostatní rodiče zkušenosti. Především si ale sami zjistěte, jaké služby a za jakou cenu plavecký kurz nabízí. Běžte se podívat do bazénu a máte-li možnost, sledujte instruktorky při práci s dětmi. Hodně se také o školičce dozvíte, pokud si pro domácí plavání pozvete instruktorku domů. Sledujte osobní přístup (laskavost, trpělivost, pochopení), zkušenost a profesionalitu. Sami tak nejlépe poznáte, jestli je systém kurzu pro vás a vaše dítě přijatelný.

 

Kolik a za co zaplatíme

Kurzy plavání kojenců nejsou nejlevnější záležitostí, ale většina z nich není nijak předražená. Za 10 – 12 lekcí zaplatíte dva až tři tisíce korun, v ceně je lektorský honorář, pronájem bazénu s čerstvě napuštěnou vodou a často i další služby (sauna pro miminka atd.). Některé plavecké školy ke kurzům nabízejí další aktivity, například již zmíněné domácí plavání, plavecké pobyty, akce pro rodiče s dětmi, poradenství apod.

 

Proč s miminkem začít plavat

Jak jsme se již zmínili v předchozím textu, plavání upevňuje zdraví dítěte: Zvyšuje vitální kapacitu plic, podporuje srdeční činnost a krevní oběh, upravuje zažívání, podporuje chuť k jídlu, prohlubuje spánek a přispívá ke správnému psychomotorickému vývoji. Vedle zdravotních aspektů najdeme však řadu dalších pozitiv – společné plavání v bazéně upevňuje citový vztah dítěte a rodiče (dopřejme tento zážitek také tatínkovi), zpestřuje mamince mateřskou dovolenou a dá dítěti skvělý plavecký základ.

 

Pozor na rizika

Pokud vše probíhá, jak má, vašemu miminku nic nehrozí. Nedejte na varování babiček, uši se po plavání vysuší a dítě nemůže prochladnout, pokud jej následně utřete a dostatečně oblečete. Dohlédněte však na čistotu bazénu a okolních prostor, o kvalitě vody se můžete informovat na příslušné hygienické stanici. Pokud nejste spokojeni s přístupem instruktorky, nesnažte se překonat odpor svůj ani svého děťátka. Jestliže se mu plavání ani po několika lekcích nelíbí a stále pláče, není něco v pořádku. Dejte dítěti čas, aby si zvyklo na prostředí, a nechtějte po něm zázraky hned po první lekci. Proto také neklaďte na své miminko přehnané nároky, nesrovnávejte je s ostatními, vyhněte se soutěžení a předvádění. Snažte se, abyste si plavání příjemně užili a aby bylo vaše děťátko spokojené.
Tady jsou odkazy na plavání:
1
Obrázky a citáty pro vkládání na webové stránky

Líbí se vám tyto stránky?

Ano (9480 | 35%)
Ne (9190 | 33%)
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one