Vítejte na stránkách chatu klokánka
disney stranky

Těhotenství náctiletých (11 - 15 let)

Těhotenství náctiletých (11 - 15 let)


Počet těhotných dívek ve skupině 11 – 15ti letých v současné době mírně klesá, vzhledem k existujícímu programu prevence, výuce ve škole a dostupnosti různých forem antikoncepce. Těhotenství mladých však stále představuje velký společenský problém. Mladé těhotné často graviditu tají, svého gynekologa začnou navštěvovat až v období II. trimestru těhotenství a nebo ještě později. Do těhotenské poradny nechodí pravidelně, a proto jim často chybí některá z povinně prováděných vyšetření. Často nedbají rad lékařů a pokračují v kouření, popřípadě konzumaci alkoholu nebo drog. Hodně dívek má špatné životní podmínky a nepříliš kvalitní rodinné zázemí. U dívek se ve větší míře vyskytují pohlavně přenosná onemocnění a je u nich zvýšené riziko samovolného potratu plodu na počátku těhotenství.

1. Hlavní rizika pro plod během těhotenství a porodu

Riziko předčasného porodu - předčasně narození novorozenci vyžadují dlouhodobou a intenzivní péči po porodu a mohou následně trpět onemocněními souvisejícími s předčasným narozením, zejména neurologickými postiženími, dechovými a střevními obtížemi. K zvýšenému riziku předčasného porodu přispívají i nepravidelné návštěvy v těhotenské poradně. Z tohoto důvodu nemohou být gynekologem známky předčasného porodu včas odhaleny a u těhotné nejsou provedena nutná opatření k zabránění a nebo alespoň oddálení porodu.

Nízká porodní hmotnost – těhotné dívky často nedodržují doporučená dietní opatření, nepřijímají v potravě dostatek živin nutných k správnému vývoji plodu, což má vliv i na porodní váhu plodu a adekvátní vývoj orgánů. Mezi těhotnými je i velké procento kuřaček, které v graviditě kouřit nepřestávají, některé dívky konzumují i jiné návykové látky.

Ze statistik vyplývá, že v této skupině těhotných dívek není zvýšené procento porodů císařským řezem ani ostatních operačních porodů (klešťový porod nebo porod vakuumextrakcí) oproti běžné populaci rodiček. Mladé těhotné mají nižší riziko rozvoje diabetu (cukrovky) v těhotenství.

2. Hlavní rizika pro dítě po porodu

Nedostatek doporučených živin - děti mladých matek mohou trpět nedostatkem vitaminů a jiných látek v potravě, důležitých pro jejich další vývoj, rozvoj mozkové tkáně, růst dítěte.

Nedostatek kognitivních a sociálních stimulů - ne všechny dívky se svým dětem po porodu věnují, často jejich roli zastupují babičky nebo jiní rodinní příslušníci. V případě, že dítě nemá dostatek kontaktu se svým okolím a je málo stimulováno k činnosti a podporováno v dalším vývoji, trpí v budoucnu problémy, které právě se situací v dětství souvisejí a často se velmi obtížně napravují. Děti mají často problémy ve škole a dosahují průměrně nižšího vzdělání než běžná populace.

Riziko rozvoje závislosti - z výzkumů vyplývá, že děti mladých matek jsou více ohroženy závislostí na alkoholu či drogách, 13 % chlapců skončí v dospělosti ve vězení a 22 % dívek se stane nezletilými matkami.

3. Prevence otěhotnění a rizik s tím spojených

Velmi důležitá je prevence otěhotnění ve skupině nezletilých dívek, výuka ve škole a diskuse na toto téma v rodině. V současné době jsou k dispozici gynekologové zabývající se problematikou dětí a mladých dívek. Dívkám v rizikové skupině by měla být nabídnuta adekvátní forma antikoncepce, která předejde možnému otěhotnění. V případě těhotenství je základem pravidelná návštěva gynekologa a dodržování odpovídající životosprávy a jiných doporučených opatření, které vedou k bezproblémové graviditě. Dívka by neměla oddalovat první návštěvu u gynekologa, ale měla by ho vyhledat ihned, pokud má podezření na těhotenství. Velmi důležitá je spolupráce s rodiči a to v období před porodem i po narození dítěte. Dívkám, které nemají o dítě po porodu zájem by měl gynekolog nabídnout možnost utajovaného porodu či jiné formy adopce.

Autor: MUDr. Eva Račanská

 

Obrázky a citáty pro vkládání na webové stránky

Líbí se vám tyto stránky?

Ano (9480 | 35%)
Ne (9190 | 33%)
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one