Vítejte na stránkách chatu klokánka
disney stranky

Ahojky Všem tuhle rubriku zakládám kvůli jedné mamině která čeká trojčátka..............na netu je velmi malo informací už se stačí se kouknout na výběr kočárků tak se budu snažit vytahat sem z netu co jde abych jí pomohla a Vám všem.............

 

Visit SweetComments.net


Glitter Graphics - Host Images

Čekáme trojčátka

16.2.2005

Milé maminky!


Právě jste se dozvěděla, že místo jednoho očekávaného mrňouska budete mít trojčátka? Vím z vlastní zkušenosti, jaký je to šok. Jsem máma od pěti dětí, 16 letého kluka, 13 leté holky a dvou a půl letých trojčat (děvče a dva kluci). Protože se na mě obracejí maminky ve stejné situaci jako jste vy, sepsala jsem pár svých zkušeností a rad, které jsem dostala v Klubu dvojčat a vícerčat.

 

PAMATUJTE: ŠTĚSTÍ PŘEJE PŘIPRAVENÝM

Jistě vám nemusím připomínat, že Vaše těhotenství je vysoce rizikové. Chovejte se podle toho a co nejdříve navštivte rizikovou poradnu a to i v případě, že vás tam váš gynekolog (stejně jako mě) sám nepošle. Tam se dozvíte, že pro udržení miminek u Vás v bříšku je potřeba víc, než jen zdravě jíst. Lidské tělo není uzpůsobeno k vícečetným těhotenstvím a Vy se společně s tatínkem (na něj nesmíme zapomínat - jeho role je nezastupitelná a velice důležitá) musíte snažit udržet své těhotenství co nejdéle. Zapomeňte na to, že byste až do nástupu na mateřskou chodila do práce. Ulehněte doma a SNAŽTE SE OPRAVDU LEŽET. To znamená, žádný úklid, velké vaření(stačí jídlo co je hotové za 20 minut, vařte ve velkých hrncích a zamrazujte - později se vám to bude hodit), na zakoupení a vůbec nachystání věciček pro děťátka můžete zaúkolovat babičky(mimochodem budou velice vděčné. I ony cítí mimořádnost situace a na miminka se těší). Já vím, pokud máte ještě mladší nebo starší dítě, je to těžké, ale představte si, že k němu máte například ještě tři předčasně narozená miminka, se kterými musíte pravidelně každé tři hodiny cvičit cviky Vojtovy metody. Ani nemluvím o tom, že je po brzkém porodu může potkat slepota, mozková obrna apod. To se Vám klidně může stát, opravdu, je lepší se nechat několik týdnů (asi tak +/- dvacetpět, počítám to přibližně od doby, kdy jste se dozvěděla tu velkou novinu, že budete o něco větší rodina, než jste plánovali) opečovávat, než si společně s manželem celý život vyčítat, co jsme neudělali a udělat měli. Teď jsem byla chvilku dost drsná, ale takový už je život. Na vás je, abyste se snažili (s manželem) udržet vás v klidu co nejdéle.

Ideální by bylo, kdybyste rodila až po 30 týdnu a déle. Já rodila 35+3. Mějte na paměti, že se o vás už nikdy nebude nikdo takhle starat a užijte si to se vším všudy. Neležíte jen pro sebe (vy se pravděpodobně cítíte v pohodě a možná se i trošku začnete nudit). Jste v klidu vy i děťátka a ta to potřebují teď nejvíc. Nezapomeňte každý den děťátka pochválit, že zůstaly u Vás v bříšku.

 

Pečovatelka

Ještě v době těhotenství, kontaktujte váš sociální odbor na radnici a požádejte je o přidělení pečovatelky k dětem, na což máte ze zákona nárok. Bohužel ne vždy jsou naši úředníci dostatečně vstřícní a chápaví. A bohužel není v zákoně psáno, jakou práci a na kolik hodin vám má být pečovatelka přidělena. Při sepisování smlouvy mezi vámi a pečovatelskou službou, trvejte na písemném dodržování diskrétnosti, jinak se může stát, že si o vás bude povídat půl města, či vesnice. Také si nechte co nejpodrobněji vypsat práce vykonávané pečovatelkou, s tím, že jak děti porostou, tyto práce se budou měnit a možná bude potřeba opětovné sepsání jiných prací. Není vaší povinností pečovatelce zajišťovat oběd. Paní je normálně v zaměstnání a vy ji plně zaměstnejte. Ani vás v práci nikdo nešetřil. Tato paní je povinna dodržovat stejné Standardy kvality sociálních služeb, jako každá jiná, která například chodí pomáhat starým lidem. V případě hodně předčasného narozených dětí, se spojte s charitativními organizacemi v místě vašeho bydliště a poproste je o pomoc. Nestyďte se - je to pro vaše dobro! Jen na Vás bude ležet tíha celé domácnosti a vy musíte mít tu sílu a zdraví pro všechny. Tak se nenechte padnout a nechte si pomoci lidmi, kteří tuto práci dělají s ochotou.

 

Výbavička

Co se týče množství věciček, mějte na paměti, že nebudete potřebovat trojnásobné množství věcí než na jedno miminko a že se děti narodí o něco menší než je obvyklé. Bohatě postačí mít toho tolik jako na dvojčata a pár kousků navíc. Jen něco je potřebné pro každého své - boty, zimní kombinézy, lahvičky, nočníky aj. Málo kdy se stane, že budete převlékat zaráz všechny tři děti. Vyjma samozřejmě např. po koupání, nebo do poradny. Většinou se nám zaráz ani nepoblinkají. Požádejte příbuzné, kteří jistě budou chtít děti něčím podarovat, aby koupili dětem plenky, vlhké kapesníčky (sensitiv), či oblečení. Hraček budou mít dost a ze své vlastní zkušenosti vím, že když dostanou zaráz 3x stejnou či barevně odlišnou hračku, většinou je nezajímá a navíc se hračky hromadí a místa je tak žalostně málo… Vyhnete se tak hromadě nepotřebných a nepraktických věcí, které by akorát zabíraly místo ve skříni.  Je zbytečné a dost nákladné kupovat do výbavičky všechno nové. Raději se porozhlédněte kolem sebe, jestli ve vašem okolí nejsou nějaká odrůstající dvojčata, od kterých byste si mohla věcičky odkoupit, nebo nějaký dětský bazárek. I vaše děťátka porostou rychle a vy pak můžete zjistit, že ty nádherné luxusní dupačky co jste jim zkoušela před dvěma týdny a byli jim velké, najednou nedopnou. A to je měli skutečně jen třikrát na sobě. Nebo vám (stejně jako mně) porostou děti různou rychlostí a tak se může stát, že něco budou dědit i po sobě.

Oblékat děti stejně se také nedoporučuje, protože tím nepěstujeme dětem jejich vlastní identitu a povzbuzujeme v nich názor že jsou tři a ne každý sám za sebe. Později by u nich mohl nastat problém s navazováním kontaktů s vrstevníky (kamarádství, dále partnerství). Samozřejmě se nic neděje, když budou mít několik stejných triček apod. Jsou situace, kdy je hezké mít všechny děti tzv. stejné. I já mám pár kousků oděvů pro děti stejných, či podobných, ale snažím se je využívat jen při zvláštních příležitostech. Např. když jdeme do kolektivu dětí, lépe ty své rozeznám, pokud mají všichni tři například žluté tričko. Zbytek oblečení mají různý. Nebo jdeme společně na nějakou akci kde je pro nás žádoucí, aby se vědělo, že přišla trojčata. Třeba setkání v Klubu dvojčat a jeho akce.

 

Pomoc mamince

Předem se domluvte s příbuznými a přáteli, aby za vámi chodili na návštěvu (samozřejmostí je předem se telefonicky ohlásit) a nenechávali vás v izolaci, které budete mít i tak dost. Každý si jistě řekne, že máte práce s dětmi až nad hlavu a nebude chtít rušit. Lidičky proboha rušte nás, ať nejsme na všechno sami! Poproste kamarádku, ať vám upeče koláč, vy sama i když pečete moc ráda, na to bohužel nemáte čas, ani myšlenky. A hlavně jste tak strašně unavená !!! Nebo ať vezme starší dítě na pískoviště, do divadla aj. Zkrátka nestyďte se říci si o jakoukoliv pomoc. Všichni okolo vás vědí,že jste v mimořádně těžké situaci a rádi pomohou. Jen většinou sami nevědí jak - řekněte si co zrovna potřebujete. A nestyďte se. Velice málo lidí se dostalo do podobné situace, jako teď vy - pomoc si zasloužíte. Naučte Vám pomáhat hlavně příbuzné, někdy si opravdu potřebujete odpočinout, nebo si na dvě hodinky schrupnout (třeba při nemocných dětech, kdy prokřičí celé noci). Vždyť v takové chvíli není nutné, aby s dětmi někam chodili, stačí je mít pod dozorem a opravdu nechat maminku vedle v ložnici spát.

 

Kojení

Mateřské mléko je přirozená potrava pro děti, je nejzdravější a také nejlevnější. Pokud jste se rozhodla své děti kojit, buďte klidná, jde to i když vás od toho může leckdo odrazovat a nemusí to jít hned po porodu. Pozor, ani v porodnici nemusí být zdravotní sestry znalé kojení dvou dětí najednou. V případě jakýchkoliv problémů (málo mléka, dítě nepije, tvrdnutí prsou, záněty apod.) kontaktujte laktační poradkyni. Klub dvojčat a vícerčat má své laktační poradkyně specializované pro dvojčata. Já kojila děti do roka. Sice vždy jen dvě a třetí dostalo z lahvičky Nutrilon, ale při dalším krmení se vystřídali a klidně sáli z prsu i z flašky. Na výletě, v případě že jsem si vzala málo mléka, nebo když jsem zjistila, že mám ještě v prsou mléko, dostalo ode mě i třetí dítě. Kupte si polštář na kojení - tzv podkovu. Cena se pohybuje od 400,- do 1000,- Kč. Bohatě se Vám to vyplatí a vy si ušetříte bolesti zad, jak byste se hrbila u dětí a čas, protože můžete krmit dvě miminka najednou. Nemohu opomenout, že kojení dvou dětí zaráz pomůže u nedonošených k lepšímu sání. Tyto děti totiž mnohdy mají málo vyvinutý reflex sání a když krmíte dítě jedlíka s nejedlíkem, mléko lépe teče a nejedlík sní víc, čímž i lépe prospívá. Mně se osvědčilo, dávat děti na kojení do rychlozavinovačky a lehce ji tkalounem (stuhou apod.) utáhnout (tkaloun není součástí - dokoupila jsem si jej), aby se děti tolik nemrskali, navíc v těsném prostředí cítí bezpečí jako ve vašem bříšku a jsou celkově klidnější. Samozřejmě po krmení je vyndám. Když alespoň jedno dítě krmíte z lahvičky a musíte tedy používat kojeneckou vodu, osvědčila se mi termoska, do které jsem si vodu převařila a měla ji tam nachystanou stále teplou. Ušetří to spoustu času. Navíc když jsme jeli na návštěvu k babičce, odpadlo složité převařování v cizí kuchyni .

 

Kočárek

Výběru kočárku věnujte prosím zvláštní pozornost. Zamyslete se, zda s ním budete jezdit jen vy sama, či zda bude někdo pomáhat (pečovatelka). Jak široké máte dveře v domě, máte výtah, jestli s kočárkem míníte cestovat, jak je těžký a řiditelný s odrůstajícími dětmi a pod. Já měla kočár Inglesina Biposto pro trojčata, který má korby trojkombinace (bohužel se přestal vyrábět, ale dá se sehnat od odrůstajících trojčat) a k němu Chicco kočár pro jedno dítě (vše z druhé ruky) a když jsem jela sama, vezla jsem trojkočár, když se mnou jel někdo druhý, vezli jsme dva kočáry a to tak, že jsem jednu korbu z velkého kočáru dala místo korby na mono kočár a tak vlastně byly oba kočáry skoro stejné. Lišili se jen velikostí a tvarem podvozku. Používala jsem jej do dvou let dětí. Poté putoval k dalším trojčatům. Navíc se na podvozek dali pomocí adaptérů nasadit autosedačky (košíky) a při cestě k lékaři, nebo na výlet s mrňousky odpadlo cestování s korbami, což ušetřilo místo v autě.  Nyní prodává hluboké kočárky pro trojčata firma Růžový panter (jako jediná v republice).

 

Autosedačky

Pokud máte auto a tudíž i autosedačky (pro mrňátka - košíky - do 13 kg), využijete je i doma. Děti upoutané v autosedačce, můžete chvilku opustit, například na WC, nebo když jdete otevřít návštěvě, můžete v nich děti krmit z lahviček, popřípadě je v nich přenášet. Děti na vás budou vidět, což jim poskytne jiný rozšířený obzor a budou spokojené, hlavně v ranějším věku.

 

Dělejte "velké kroky"

Naučte se dělat "velké kroky" - to znamená přehlížet drobný nepořádek. Až budete mít děti doma, nebudete mít na velké uklízení čas, ani náladu a až se začnou děti více pohybovat, najednou zjistíte, že plocha vaší podlahy se povážlivě zmenšila. Máte nevyžehlené prádlo? Bude ho ještě víc. Máte neumytá okna? Alespoň Vám nikdo nekouká do bytu :o))) Nejsou zalité kytky? Šanci mají jen ty odolné. Nic nedbejte na případné pomluvy ",milých" příbuzných, co se k vám vetřeli na návštěvu zrovna co jste si chtěla chvilinku zdřímnout. Když jsou tak chytří, mohou vám jistě pomoci s úklidem :o))) Požádej je. Ještě jednou opakuji - vařte ve velkém a zamrazujte. Později se Vám jídlo v mrazáku hodí, až budete unavená, nebo se vrátíte s dětmi později z procházky. Tohle vše se naučte, abyste se zbytečně netrápila, že nic nezvládáte. Buďte zdravě sobecká. Vy jste ta nejlepší, protože všechno tak zvládáte a dala jste život třem človíčkům. Jen ten, kdo tohle zvládá lépe, Vás smí kritizovat a takových asi moc není.

 

Imunita dětí

Doporučuji alespoň po dobu šestinedělí, ale klidně i déle, k miminkům nepouštět žádné návštěvy, obzvláště, jsou li nedonošená a malá v zimních měsících. Víte jak taková rýma dokáže potrápit novorozence, nemluvě o komplikacích, které může způsobit. Každé návštěvy se ještě před vpuštěním do bytu a umytím rukou zeptejte, jestli nepřišla do styku s někým s rýmou a vůbec s infekcí. V takovém případě se s ní rychle rozlučte a požádejte o návštěvu ve zdravém stavu. Vaše dětičky jsou malé a více choulostivé, než mono děti. Tohle návštěvám říkejte již v době vašeho těhotenství - lépe si vše zapamatují a budou se i trošku obávat, aby něco sami nezpůsobili. Říká se, že se dvojčata a vícerčata dělí o jednu imunitu. Žádná, ani ta nejštědřejší návštěva nestojí za to, abyste pak šest týdnů pořádně nespala a konejšila nemocí mrzuté děti, o možných komplikacích jsem se již zmínila. Já začala ihned po šestinedělí s dětmi navštěvovat Klub dvojčat a lékařka - paní doktorka imunoložka, mě pochválila, že děti marodí méně, než je obvyklé u dětí z vícečetných porodů, že jsou přirozeně imunizované dětským kolektivem. Samozřejmě i u nás bývá rýma a kašel - to jen aby nedošlo k mýlce, že mám děti naprosto zdravé, jen je to méně často. V době rýmy, je dobré mít v postýlkách tzv. polohovací válečky. Koupí se v každém lepším dětském obchodě. Dítě do nich dáte ležet na bok a ono nemá možnost se přetočit na bříško, ani na zádíčka - lépe se mu dýchá. Já tyto válečky používám i na přebalovacím pultě. Pod matraci dejte polštářek a zvyšte tím dětem polohu.

 

Vzkaz pro tatínka

Pamatujte, že právě teď platí, že spokojená a odpočatá maminka znamená spokojenou celou rodinu. V budoucnu se Vám vše vrátí i s úroky. Až budou děťátka doma, maminka jistě ocení, když jí v noci pomůžete s krmením (i můj manžel pomáhal - a dobrovolně a rád). Že se nevyspíte do práce? Samozřejmě, ale stejně jako Vaše žena, i vy jste hormonálně nabuzen (vědecky potvrzeno) a potřeba spánku je v této době o něco menší (i když Vám to v danou chvíli nemusí tak připadat). Spíte lehčeji a noční vstávání je otázkou 15, max. 20 minut na krmení. Pak opět ulehněte a pokračujte ve spánku. Pokud tohle vše bude absolvovat každý den maminka, neodpočine si, všechno jí bude trvat právě o těch 15 - 20 minut déle, nevyspí se, ztratí mléko a nakonec se z toho může i nervově zhroutit. Pak bude vše jen na Vás. Sám si v sobě přeberte, zda vám těch pár minut spánku navíc, stojí za to, abyste pak případně vše obstarával sám.

 

Zmírnění nebezpečí v bytě

Poříďte si všechny možné (i nemožné) ochrany domova: krytky zásuvek, řetízky na okna i dveře, protiskluzové koberečky, do vany protiskluzovou podložku, kulaté hrany na nábytek, mřížka na sporák (IKEA), uzamykatelné skříňky na chemikálie, na dveře podkova z pěnové gumy proti přivření prstíčků do dveří (např. DM drogerie), vrátka mezi futra dveří (IKEA), aj. Je až s podivem, na jaké ochranné pomůcky z domácí dílny přijdou rodiče (dřevěná madla sedačky ovázat polštářky a provázkem, okolo kovových nohou stolku, které mají ostré hrany, v obýváku přivázat PET lahve s vodou, aj.) Vypadá to všelijak, ale děti zůstanou bez úrazů a o to nám přeci jde.

Nejrizikovější věk dětí je 9 měsíců, až 2,5 roku. Ale i potom je nutné děti hlídat.

Nechejte děti občas "se spálit", uhodit se apod., aby znali nebezpečí a tzv. se otřískali. Budou napříště vědět, že si mají dávat pozor. Mně se na ukázku toho, že něco pálí, osvědčilo přežehlit ručník a nechat na něj děti sáhnout. Nezpůsobí si tím žádný úraz, ale budou vědět, že spálenina bolí. Nejvíce nebezpečí na děti číhá právě doma, kde to známe a přestáváme být ostražití.

Pozor při hlídání dětí babičkou, tetou apod. Nikdo z nich neměl tolik dětí pohromadě a nejsou zvyklé (znalé nebezpečí a záludností s více dětmi stejného věku) oproti nám. I my jsme se museli naučit, že více lidí (i dětí), více zvládne a naše děti umějí nádherně spolupracovat. Babička vám řekne, že také měla děti. Ano jistě měla, ale nikdy ne stejného věku, alespoň pokud neměla dvojčata.

 

Samostatnost

Při oblékání dětí (od dvou let) se neptejte dětí, jestli chtějí mikinu, ale zeptejte se rovnou, jestli chtějí tu červenou, nebo tu pruhovanou. Děti mají pocit, že si sami vybrali a my jsme bez zbytečného křiku dosáhli svého.

Nechme děti pokud to jen jde, alespoň trochu pomáhat. Pokud jsou s námi, nedělají jinde neplechu, kterou by jistě dělali, kdyby věděli, že máme plné ruce práce a jsou bez dozoru.

 

Uspávání

Vyvarujte se všelijakého uspávání dětí. Upletli byste si na sebe bič. Děti jsou od narození dost chytré na to, aby poznali, co je jim příjemné a velice důrazně se toho pak dožadují. U nás bylo zavedeno a je do dnes, že děti uložíme, pohladíme (vše v co největším klidu a pokud možno jen jedním z rodičů, střídáme se), dáme napít, popřejeme dobrou noc a zavřeme dveře. Tady pozor na všelijaké uhoupávání, usínání s maminkou apod. V poslední době sice, jak děti odrůstají a již dokáží vylézt z postýlky, chvilku si v ložnici ještě hrají, ale většinou ne déle, než půlhodinku. Vždy tam za nimi dojdeme, uložíme zpět do postýlek a odcházíme. Jedna trojčatová maminka si kvůli vylézání dětí z postýlek, ušila ze staré záclony jakési stříšky na hořejšek postýlek, dole je přivázala a děti nemohli ven.

 

Tělesný vývoj

Nelekejte se - děti se nevyvíjí stejně a v jednotlivých dovednostech (sednutí si, lezení chůze aj.) se mohou lišit i o několik týdnů. Proto žádnou paniku, když jedno již cosi umí a ostatní ještě ne. Dost svádí ke srovnávání fakt, že jsou děti stejně narozené. Ale jsou každé samostatná osobnost a také se podle toho chovají a vyvíjejí.

 

Cestování MHD

MHD se dá cestovat (alespoň v Brně) autobusy pro invalidy. Mají zvedací plošinu a tudíž se nemusíme bát při nastupování a vystupování. Cena je stejná jako v jiných prostředcích MHD, navíc jsou v nich dle mé zkušenosti velice ochotní pánové, kteří v případě potřeby rádi pomohou. Je také možné požádat o asistenční službu tzv. pomocnou osobu v MHD. Zavoláte a objednáte si průvodce, který by vám měl při cestě pomáhat. S tímto ale zatím nemám žádnou zkušenost.

 

Záznamy o dětech

Vytvořte si tabulku, do které si budete zapisovat každému dítěti zvlášť (alespoň u maličkých dětí, nebo v případě nemocí), čas kojení, podávání léků, teplotu, kakání, koupání a jiné důležité informace. Při více dětech si opravdu nelze pamatovat vše, zvláště když to třeba není u všech dětí stejně (léky). Budete mít takto přehled, nezabere vám to moc času a když budete mít tabulku na tvrdých kancelářských deskách se sponou na připnutí a tužkou, ušetříte si i práci, při hledání momentálního místa, kde dopíšete potřebnou informaci.

 

Zábava pro děti

Je dobré si po bytě udělat více tzv. odkládacích ploch na děti. Když má dítě okoukané jedno místo a maminka ho zrovna nemůže (nebo nechce) pochovat, dá ho jinam, kde to pro něj je zajímavé a většinou má vystaráno. To znamená nejen postýlku, ale jak začnou mrňátka vyžadovat pozornost (asi od 2. měsíce) tu je dát do autosedaček, jindy zase do nafukovacího bazénku (uvnitř s dekou a hračkami), nebo na hrací deku s hrací hrazdičkou, do postýlky můžete navázat na tkaloun různá chrastítka a barevné hračky (pozor nedávat dětem nad oči, ale nad ručičky), rozpárejte malé plyšáky a dovnitř dejte Kinder vejce s fazolí uvnitř. Osvědčil se mi hrací kolotoč na postýlku a na nebesa dřevěné otáčející se berušky na provázku. Jistě nyní vymyslíte spoustu jiných pro děti zajímavých (i netradičních) hraček.

 

Zábava pro rodiče

Zapomeňte na pár let na to, že existují divadla, kina, plesy a jiné velice atraktivní formy zábavy. My s mužem sice chodíme na ples Klubu dvojčat a MC Klokánek, ale jsme domluveni s paní pečovatelkou na hlídání a jsme jen pár minut jízdy autem od domova. První ples jsme absolvovali i s dětmi, protože jsem kojila a měla jsem možnost mít spící miminka ve vedlejším uzavřeném salonku. Pokud máte možnost domluvit si hlídání, udělejte to a zajděte si bez dětí s manželem jen tak do města nebo za kulturou.

 

Maminky!

Maminky neobětujte se! Život vás postavil před velice těžký úkol - vychovat trojčátka. Berte to jako svou krásnou výzvu do života. Nedostáváte jen samé starosti, ale i spoustu krásných chvilek, kdy se od srdce budete smát a radovat. A to mluvím i k maminkám, jejichž děti si ponesou do života nějaký handicap. I tyto děti mohou prožít plnohodnotný život, navíc mívají život duchaplnější a krásnější, protože si skutečné hodnoty života uvědomí velice brzy. Abyste všechno, co vám příštích pár let naloží zvládla ve zdraví a psychické pohodě, pěstujte si už nyní zdravé sebevědomí, myslete na svůj zevnějšek, zacvičte si, jezte zdravě, a hodně odpočívejte. V žádném případě si nepřipouštějte myšlenku, že jste se obětovala a život pro vás skončil. Naučte se s manželem si navzájem naslouchat, říkat co vás trápí, bolí. Nejdříve si to přiznejte sama sobě, pak manželovi a v neposlední řadě i příbuzným a přátelům (i k tomu je přeci máme). Neduste v sobě nespokojenost - mohla by vybuchnout v tu nepravou chvíli. Myslete na to, že i manžel je nevýslovně unavený, vždyť se snaží finančně zajistit vás i děti a to není málo. Navíc vám jistě pomáhá i doma. Chlapi jsou naprogramovaní jinak, než my ženské. Mají jiný výkonnostní potenciál. Potřebují odpočinek a načerpání sil. Kdežto ženské "jedou" stále jako perpetum mobile.

 

Tatínci!

Za opravdovou výhru považuji umění komunikace a pochopení pro odpočinek toho druhého. Vaše manželka jistě nebude nic namítat, když si občas vyjdete na pivko, nebo na tenis, fotbal apod. (doplňte dle svých koníčků). Naopak vy ji občas "vyžeňte" ať si jde podrbat s kamarádkou, nebo do kina, na aerobik (také doplňte podle jejích zájmů). Přijde domů usměvavá a odpočatá. Vždyť spokojená maminka dělá spokojenou celou rodinu. Samozřejmě si neúčtujte oko za oko - zub za zub. Dopřávejte si dle možností a s láskou.

 

Na závěr mi dovolte tu opravdu poslední radu - pokud to jde, dejte tyto rady přečíst i svým blízkým. Pochopí lépe oč tu běží a vám budou více ku pomoci .

 

maminka trojčátek Dáša Kalinová

2005 (c) http://dvojcata.webzdarma.

Jak se krotí trojčata

Foto: Ondřej Požár

01.06. 11:40

Maminka Iveta Vejvodová (36) z Třebíče o ně pečuje s pomocí manžela, rodičů i příbuzných. Jinak by to ani nešlo. "Víte třeba, co to je ostříhat třicet prstíků na rukách a třicet na nohách?" jmenuje paní Vejvodová jednu z mnoha činností, které musí dělat trojmo.

Aby svoje holky rozeznali, odlišili si je rodiče barevnými náramky. Nejmenší Eliška nosí žlutý, Barborka má červený a Kateřince zdobí levé zápěstí oranžový. "Necháme jim nastřelit různé náušničky, abychom je na první pohled rozeznali," plánuje maminka Iveta Vejvodová.

Děda je skvělá chůva

Starost o tři holky jí dává zabrat. "Snažím se dodržovat denní režim, i když je to pořád stejné. Ve dne je člověk stále ve střehu. Holky třeba lezou po zemi a každá jinam. Jsou živé a vnímavé. Z celodenního zápřahu bývám večer hodně ospalá," usmívá se Iveta Vejvodová.

Její muž Radek pracuje, takže přes den jí pomáhají rodiče Marie (62) a Eduard (62) Molnárovi a manželova matka. "Děda Eda je skvělá chůva. Holky se na něj těší a poznají ho. Odpoledne s nimi chodí na vycházku," vysvětluje paní Vejvodová.

Další příbuzní Horynovi a známí Svobodovi vozí trojčata v týdnu dopoledne. "Hodně mi to pomůže, mám čas uvařit a něco doma udělat," říká maminka děvčátek.

Peníze jen létají

"Je problém sehnat třikrát stejné oblečení ve stejné barvě. A většinou nejde koupit ani odlišné barvy, protože je zase jiná velikost. Když něco neseženu, tak to ušiju," říká Iveta Vejvodová. "Dost oblečení jim koupí moje sestra Edita. Je sranda je oblékat, protože třeba Eliška si ráda rozvazuje šňůrky a tkaničky."

Paní Vejvodová má dvojče - bratra. Ten také pomáhá. Udělal třeba pultík na přebalování a vlastnoručně se podílel na nové kuchyňské lince. Každá pomoc se hodí, neboť mít trojčata je finančně náročné. Plenky přijdou na 1500 korun měsíčně, za sunar utratí 1300 korun za měsíc. Další stokoruny spolkne lékárna.

"Jeden monitor dechu stojí 2500 korun. Pořídili jsme tři, takže 7500 korun. Ale zase klidně spíte," vypočítává maminka. Na kočárek z Německa čekali čtyři měsíce.

"Jeli jsme ho tam objednat. Dřív jsme jezdili s třemi kočárky v konvoji, pak s dvěma kočárky. S tímhle kočárkem může jet jeden člověk. A holky mají rozhled a jízdu si užívají. Také v kočárku tři hodiny spí," pochvaluje si.

Všechno třikrát

Všechno kolem dětí se dělá třikrát: přebalování, oblékání, cvičení na balonu.

Eliška, Barbora a Kateřina se postupně koupou, ale cachtají se i spolu ve vaně. "Víte, co to je ostříhat třicet prstíků na rukách a třicet na nohách?“ dodává paní Iveta. Každá holčička už má dva spodní zoubky.

Zkouší je na hračkách či měkkých plastových bryndácích. Je zábavné je sledovat, jak žvatlají první slabiky a hrají si s hračkami v postýlkách. Lezou po čtyřech, ale u nábytku či v postýlce si bleskově stoupnou. Mají i oblíbené hračky: plyšová sluníčka s chrastítky a kousátky, hrošíky, plyšové opičky.

"Ale jsou nerady samy. Jakmile vyjdu z pokoje ze dveří, už křičí a vyžadují pozornost," dodává babička Marie Molnárová.


JAK VYPADÁ DEN TROJČAT
6.00 Děvčátka vstávají. Dostanou mléko s vitaminy,
pak je máma a babička přebalují. Spotřebují
15 až 20 plenek denně pro všechny tři holčičky.

8.00 Trojčátka snídají. Dají si rohlík namočený
v mléce a meltě.

9.00 až 12.00 Dopolední procházka.

12.00 Oběd. Děvčátka jí zeleninu, kuře, králíka,
vepřové i telecí. Chutná jim rýžová kaše. Při návštěvě
Nedělního Blesku spořádala trojčata bramborovou
kaši a nadrobno nakrájené telecí.

15.00 Přichází děda Eda. Než holčičky oblečou,
stačí si pohrát. A jde se na odpolední vycházku.

17.00 Svačina. Ovoce nebo přesnídávka.

18.00 až 19.00 Koupání a večerní sunar.

Nejpozději 20.30 Trojčátka usínají. Než
usnou, i 45 minut dovádějí v postýlkách.

 

Autor: Ondřej Požár

Barborce, Kateřince a Elišce bude 20. června přesně rok. Jejich příchod na svět byl malý zázrak – holčičky jsou totiž přirozeně počatá jednovaječná trojčata.
Obrázky a citáty pro vkládání na webové stránky

Líbí se vám tyto stránky?

Ano (9480 | 35%)
Ne (9190 | 33%)
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one