Vítejte na stránkách chatu klokánka
disney stranky

Zápis do Mateřské školky

Zápis a nástup do mateřské školy

Jako každý rok se po zápisech do školy pomalu blíží zápisy do mateřské školy. Spousta rodičů řeší problém, do které školky své dítě dát, a také to, zda vůbec někde bude šance dítě umístit, jelikož kapacita mnohých školek pomalu ale jistě přestává stačit poptávce.

Jak tedy na to?
Rozhodně stojí za to využít dnů otevřených dveří (bývají často spojeny se zápisem). Pokud váháte mezi několika školkami, projděte si je všechny.
Zaprvé se podíváte, jak to ve školce vypadá, a zadruhé budete mít možnost zeptat se na vše, co vás trápí a uděláte si obrázek i o personálu.
Samotný zápis spočívá v tom, že obdržíte formuláře pro přihlášení dítěte (přihláška, evidenční list, přihláška ke stravování atd.). Ve školce si vás předběžně zapíší, aby měli přehled o počtu dětí - budou chtít jméno, datum narození, adresu (některé školky vyžadují rodný list dítěte, občanský průkaz rodiče - pro jistotu si obojí vezměte). Formuláře si vezmete domů, kde je vyplníte; počítejte s návštěvou lékaře - na přihlášku je potřeba jeho vyjádření ke zdravotnímu stavu dítěte.
Po vyplnění přihlášky a potvrzení lékaře se přiháška odevzdá školce (většinou je daný termín pro vrácení přihlášek). Na základě přihlášky vyhotoví ředitelka školy rozhodnutí o přijetí či nepřijetí dítěte (mělo by se tak stát do třiceti dnů), které buď obdržíte poštou nebo si je vyzvednete přímo v MŠ. Většinou se už při odevzdání přihlášek můžete orientačně dozvědět, jaké jsou šance na přijetí. Obecně platí, že se přednostně přijímají děti předškolního věku nebo děti s bydlištěm v místě školky. Další kritéria se liší.
Pokud má dítě ve škoce sourozence, kamaráda, nebo máte požadavek, aby bylo dítě umístěno do určité třídy, uveďte to již při zápise. Požadavkům nemusí být vyhověno, ale některé školy k tomu přihlížejí (většinou tam, kde jsou věkově smíšené třídy).
Také se můžete dozvědět termín schůzky rodičů nově přijatých dětí (pokud ji škola pořádá), kde se dozvíte informace o škole, o tom, co dítě má umět při nástupu, co budete potřebovat, platby které vás čekají. Je zde prostor i pro dotazy.

Děti starší 3 let , jejichž maminka nadále pobírá rodičovský příspěvek a má možnost si přivydělat v zaměstnání, mohou školku navštěvovat nejvýše na 4 hodiny denně. Školka matce potvrdí, při dodržení podmínek,  příslušný formulář potřebný pro RSSP.

Co by dítě mělo umět:

 • obouvat a zouvat bačkory a boty (tkaničky zaváže učitelka)
 • poznat si své oblečení (vše by mělo být podepsané)
 • oblékat a svlékat tričko, kalhoty, ponožky (učitelka připraví, nasměruje, pomůže, ale dítě by se mělo snažit)
 • vydržet sedět při jídle u stolu
 • jíst ovoce a zeleninu (pokud není dítě alergik)
 • samo se najíst lžící
 • pít ze skleničky
 • umývat si ruce mýdlem, utírat se do ručníku, ovládat kohoutek (některé školky již mají pákové baterie, nebo bezdotekové zařízení - informujte se při zápise)
 • používat záchod - včas si dojít, utírat si zadeček (pleny jsou nepřípustné)
 • používat kapesník, vysmrkat se
 • zvládat chůzi po schodech

 

Nezapomínejte, že od zápisu do nástupu do školky je spousta času. Je zbytečné se teď trápit tím, že to dítě ještě neumí. Oblékání se lépe trénuje na jaře, když už není tolik vrstev; a i boty jsou snadnější. Rozhodně z toho dítě nebude zkoušené při zápise, tak zůstaňte v klidu a trpělivě a pomaloučku nacvičujte to, co je třeba.

 

Co budete do MŠ potřebovat:

 • bačkory (pantofle nejsou vhodné)
 • náhradní spodní prádlo, ponožky, tričko (i větším dětem se může stát, že se mohou polít)
 • oblečení do třídy
 • oblečení na pobyt venku (džíny nejsou na vycházku to pravé - také musíte počítat s tím, že se děti  venku   zašpiní)
 • pláštěnka
 • v zimě rukavice přidělané na šňůrku k bundě (zamezíte případné ztrátě)
 • pyžamo (v pondělí přinesete čisté, v pátek si ho odnesete domů, nezapomeňte ho podepsat)
 • triko  a kraťasy na TV, zubní kartáček, kelímek

 

Platby:

 • školné (platí se měsíčně, hradí se z něj energie, hračky, výtvarné potřeby, vybavení... Částka je v naší školce 400,-Kč. Děti předškolního věku a děti s odkladem školní docházky jsou od platby osvobozeny.)
 • stravné (platí se měsíčně dle docházky dítěte. Zahrnuje buď ranní svačinu, oběd, odpolední svačinu nebo jen ranní svačinu a oběd. Také se seznamte se způsobem odhlašování dítěte, aby se vám oběd v případě nepřítomnosti nepočítal. Možnost využití odhlašování formou SMS  na tel)
 • kroužky –jsou v naší školce zdarma. Navštěvují je pouze předškolní děti
 • výlety a akce školy – divadla,kina, aj.


A v září už přichází ta velká chvíle - jdete společně poprvé do školky.
Dostanete svoji značku, projdete si zázemí (umyvárnu, záchod - aby dítko vědělo, kam zamířit, až bude potřeba) a pak už na vás čeká třída, paní učitelka a spousta kamarádů, zážitků - zkrátka nová životní etapa pro dítě i jeho maminku ...
Ve většině školek probíhá "adaptační období" - dítě je ve třídě s rodičem.
První den tak hodinku, postupně se prodlužuje doba setrvání dítěte ve školce a maminka se posílá na nákup, dítě se už pomalu osamostatňuje. Jen malé procento dětí vše zvládne bez slzičky, tak se proti nim obrňte a důvěřujte učitelce. Většinou netrvají déle než pět minut a pak si jde hledat lepší zábavu. Důležité je, aby maminka rychle odešla, neloučila se dlouho s dítětem, nestála za oknem, kde by ji mohlo dítě spatřit.
Adaptace trvá přibližně týden, pak už by to mělo dítě zkoušet samo, aby si nezvyklo na to, že je tam rodič stále s ním. Pak to snáší ještě hůře a jednou tam stejně bude muset chodit samo.
Pokud chcete, aby dítě spalo, učiňte tak po domluvě s učitelkou, ale alespoň čtrnáct dní choďte jen na dopoledne, aby to pro dítě nebyl moc velký skok.
Z kraje září bývá schůzka rodičů, kde Vám informace upřesní a budete se moct zeptat.

Pokud má vaše dítě nějaká omezení (zdravotní problémy, alergie...), obeznamte s tím učitelky. Čím více o dítěti vědí, tím lépe.

První tři měsíce jsou více či méně seznamovací - dítě si zvyká na režim, nové kamarády, prostředí, vstřebává pravidla. Není žádná ostuda, že třeba nekreslí žádné obrázky nebo se nezapojuje do činností. Důležité je, že si hraje, navazuje kontakty a nachází své místo v kolektivu. To ostatní se dostaví samo, až přijde ten správný čas.
Mohou přetrvávat potíže typu - "já tam dneska nechci". Většinou to je jen zkouška nervů rodičů, dítě dobře ví jak na Vás, snaží se Vás tím obměkčit.
Tady je důležité zatnout zuby a nepovolit. Jakmile jednou ustoupíte, bude to zkoušet i nadále. To se může vyskytnout, i pokud je dítě po nemoci. Zvykne si na svůj starý režim a bude opět chvilku trvat, než se aklimatizuje na školku.
O školce doma mluvte hezky. Nestrašte s ní dítě, neznechucujte mu ji ("ve školce to budeš muset dělat, počkej, paní učitelka tě naučí, děti se ti budou smát..."). Tím si může dítě vytvořit přirozený odpor, který je pak těžké překonat.
Přeji Vám mnoho štěstí při zápise, zvládnutí adaptace a spokojenost ve školce, mnoho krásných zážitků, výtvorů dětí a pěkné vzpomínky.


Obrázky a citáty pro vkládání na webové stránky

Líbí se vám tyto stránky?

Ano (9480 | 35%)
Ne (9190 | 33%)
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one